Olomoučanům zřejmě při nákupech potravin nejvíc vadí drahé pečivo. Chléb teď v malých samoobsluhách i v supermarketech stojí kolem třiceti korun, rohlík podražil přibližně o padesátník.

„Nejvíc mi vadí, že výrazně zdražil také tmavý chleba a celozrnné pečivo. Máme ho doma nejradši, navíc je zdravější. Myslím si, že cigarety naopak mohly podražit ještě víc, k životu je nepotřebujeme. Za pečivo, mléčné výrobky a kuřecí maso však platím při každém nákupu vyšší částky,“ řekl senior Jiří Kolář, který nakupoval v olomouckém Kauflandu.

Se stížnostmi zákazníků na vysoké ceny se teď mnohem častěji setkávají také prodavačky a pokladní v olomouckých prodejnách potravin.

„Lidé nejvíc nadávají na drahý chleba, koláče, koblihy nebo vánočky. Když zdražilo máslo na víc než čtyřicet korun, tak ho nekupovali a vzali si místo něj levnější rostlinné tuky. Pečivo ale není čím nahradit. Zdražila také mouka, vajíčka, máslo, tvaroh a energie. Nevyplatí se už ani domácí pečení koláčů a buchet,“ uvedla prodavačka olomoucké večerky, která si nepřála uvést jméno.

Zvýšení daně z přidané hodnoty na potraviny nemělo podle obchodníků velký vliv na ceny základních potravin.

„Většinou se do nové ceny promítl jen rozdíl v sazbě daně, což představuje jen čtyři procenta. Přesto chceme dopady na zákazníky minimalizovat, nízké ceny dál držíme například u lehce roztíratelných tuků, limonád, minerálek nebo krystalového cukru,“ sdělil Petr Chadraba ze společnosti Ahold, která provozuje síť obchodů Albert a supermarketů Hypernova.

V nejbližších týdnech by už ceny potravin prudce růst neměly. „Mléčné výrobky a pečivo loni zdražilo v celé Evropě. V cenách drůbežího masa se projevilo dražší obilí a krmiva. Nelze však vyloučit růst cen u vepřového a hovězího, protože ty loni dokonce klesaly,“ vysvětlil Chadraba.

Jednou z mála dobrých zpráv pro spotřebitele je, že v příštích týdnech zřejmě budou dál klesat ceny másla. „Mírný sestup ceny můžeme pozorovat už nyní,“ poznamenal Chadraba.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika