„Všichni bychom byli rádi, kdyby se tady mohlo udělat oficiální rekreační místo. Každým rokem se zvyšuje zájem lidí, a protože tady upadá přírodní koupání, například na Poděbradech, takže jediná možnost, kde se dá koupat, je v Nákle. Podmínky jsou tady parádní. Teď sem například na dva dny přijede skupina dětí z Olomouce,“ řekl Michal Sedláček z občerstvení z pískovny v Nákle.
Majitelem celého prostoru pískovny je ale soukromý vlastník. „S tím jsme už o možnosti vybudování rekreačního zařízení několikrát mluvili. Problém je ale v tom, že celá plocha je vedená jako těžební, dobývací prostor. Takže zatím s tím nejde nic udělat,“ řekl starosta Nákla Karel Široký. Protože se ale na ploše o rozloze 120 hektarů lidé nejen koupou, musí se určovat jasná pravidla provozu.
„Se zástupci firmy, která je majitelem těchto pozemků, máme schůzku. Jezero je totiž rozdělené pro rybáře, pro koupání a pro vodní sporty. Budeme jednat o pořádku a o tom, jaká pravidla si společně určíme,“ pokračoval starosta Nákla. Podle něj se také čeká, až dobývací prostor na jedné z částí jezera skončí. Už teď se tam vysazují stromy, zpevňují břehy a vše se připravuje k dalšímu rekreačnímu využití.
„Jsem přesvědčen, že během pěti let to bude dané jako rekreační oblast. Všechno je to jakoby už dopředu připravené, kemp tam už funguje, zatím to ale nemůžeme vyhlásit jako rekreační oblast. Nedá se to uspíšit kvůli dobývání,“ uvedl Široký. Využití pro rekreaci se nebrání ani těžební společnost. „Není to v ochranném pásmu, takže proč ne. Týká se to ale horizontu pěti až sedmi lety, kdy bychom část vodní plochy jakýmsi způsobem upravili a oddělili a mohlo by to opravdu sloužit k rekreaci,“ řekl závodní lomu Stanislav Fojtů ze společnosti, která pozemky pískovny vlastní.