Bez souhlasu obce to ale nepůjde a v referendu se místní vyjádřili proti, přesněji zaúkolovali samosprávu, aby rozšíření bránila všemi zákonnými prostředky. Letos jeho platnost končí.

Studie budoucího rekreačního využití pískovny Náklo v roce 2050
Hanácký Jadran v roce 2050? Těžaři před referendem představili vize

Společnost Cemex by chtěla rozšířit plochu v horizontu 5 až 10 let. Firma ujistila obec, že negativní vlivy dobývání suroviny minimalizuje. Kromě příspěvku do obecní pokladny nabídla Náklu i spolupráci na revitalizaci území.

Těžaři mají v ruce platné souhlasné stanovisko EIA na „DP Náklo I“ se stanovenými podmínkami, které Krajský úřad Olomouckého kraje v polovině února prodloužil o pět let do září 2027.

„Krajský úřad v Olomouci prodloužil stávající EIA k dalším pozemkům, ale bez souhlasu obce my nemůžeme rozšířit dobývací prostor,“ konstatoval Vesselin Barliev, manažer vztahů s veřejností společnosti Cemex.

„Věřím, že s novým vedením obce jsme navázali na dobré vztahy z minulosti, vedeme pravidelně dialog a také díky diskusím, které proběhly na naších akcích v pískovně, jsme získali lepší přehled o problémech, které trápí místní obyvatele. Snažíme se je aktivně řešit,“ sdělil Olomouckému deníku.

Nádrž ve Štarnově, kterou chce obec odbahnit a rozšířit. Počítá se s úpravou břehů, postupným vstupem do vody s pláží a molem. Únor 2024
Nový Koupák na Olomoucku. Jezírko s pláží i molem vznikne ze zpustlé nádrže

Bez obce to nepůjde

Jednání s obcí a celkovou snahu těžařů starostka Nákla Hana Závodná potvrdila.

„Jsou si vědomi toho, že bez nás, obce Náklo, nic moc nepůjde,“ reagovala starostka a připomněla, že obec v území, kam by těžaři výhledově chtěli přesunou těžební bagry, vlastní polní cesty.

Den otevřených dveří na pískovně Náklo, 10. září 2022
Referendum v Nákle: Další pískovnu si většina nepřeje, výsledek je závazný

Otázku referenda, jehož platnost letos v září vyprší, podle starostky zatím nikdo nezvedl.

„Rozšíření by vyžadovalo změnu územního plánu, kterou by muselo odsouhlasit zastupitelstvo. Obec bude nadále přes svoje pozemky kontrolovat, co, jak a za jakých podmínek,“ dodala.

Žádná další technoparty

V rámci letošní koupací sezony na Nákle vedení obce například vzneslo požadavek, že si na březích nepřeje žádnou další velkou technoparty po 22. hodině.

„Cemex vyjde vstříc. Už by se to opakovat nemělo,“ zmínila konkrétní bod.

Snímek z videa zachycující venkovní párty Ibiza Beach Edition na pískovně Náklo 5. června 2021
Obří párty na Nákle! Rozhánět je? Zvládli jsme to, říká pořadatel

Podle zástupce společnosti Cemex je celá řada témat, kde firma činí viditelné kroky.

„Například divoké obsazení břehu karavany, nepovolené parkování během letní sezony nebo zvelebení rekreační zóny,“ vyjmenovával. „Samozřejmě poslední slovo mají občane, ale doufáme, že společně najdeme vzájemné výhodné řešení,“ dodal Vesselin Barliev.

Tropické odpoledne na pískovně Náklo v pátek 22. července 2022.
Nával na Nákle: takto si tam na pláži užívají tropy

Společnost také v současnosti jedná s Litovlí o prodeji pozemku v části Březová, na kterém by do budoucna chtěla rozšířit těžbu štěrkopísku.

„Jednání pokračují, a proto v této chvíli nelze poskytnout další informace,“ sdělil zástupce společnosti Cemex.