Těžaři varují, aby lidé udržovali bezpečnou vzdálenost od bagru a elektrického vedení.

Jde o dobývací prostor a těžební zařízení bude ještě několik dní v blízkosti břehu u komunikace mezi Náklem a místní částí Lhota nad Moravou.

„Voda je parádní. Jezdíme sem dvakrát i třikrát týdně po práci, kdy tu není tolik lidí. O víkendu jich bylo hodně, navíc kluci divočili na skútrech, a to moc pohody při relaxování ve vodě nedodá,“ usmála se Monika Pospíšilová z Olomouce.

„Za auto jsme zaplatili padesát korun a udírna ve Lhotě po hodině plavání nemá chybu,“ lákala padesátnice.

"Mohou se zabít"

Vedoucí Štěrkovny Náklo potvrzuje, že zájem o rekreaci u jezera je vlivem letních teplot na jaře nebývalý.

„Letos je všechno dříve a voda je jako v létě. Lidé by si však měli uvědomit, že jde o dobývací prostor, kde probíhá těžba a rekreace se tomu musí podřídit. Měli by dbát zvýšené bezpečnosti, respektovat informace, příkazy a zákazy,“ upozornil Jaroslav Vaculík ze společnosti Cemex.

Plavci by se podle těžařů rozhodně neměli vydávat k elektrickému vedení blíže než 100 metrů.

„Je tam vysoké napětí! Ač jsou všude cedule, dokonce jsme vyháněli lidi, kteří kolem skákali. A skákat do vody z těžebního zařízení? Copak někdo vidí, co z bagru trčí pod vodou? Mohou se klidně zabít. Lidé by měli být ukáznění,“ apeloval Vaculík.

Už v příštím týdnu by měli těžaři přesouvat bagr do zadní části jezera směrem ke Lhotě.

„O víkendu bude ještě tam, kde je, potřebujeme dotěžit zásobu. Pak se přesouváme,“ informoval vedoucí štěrkovny.

Tepleji než na vrcholu léta

Počasí přeje koupání už přes měsíc a jindy v červnu studené Náklo je velmi příjemné.

Podle meteorologů totiž v posledním měsíci bylo v Česku tepleji než jindy uprostřed léta.

Extrémně teplé počasí od 13. května do 11.června, kdy se průměr v Praze - Ruzyni blížil 19 stupňům Celsia, odpovídá podle meteorologů období třetího červencového týdne až třetího srpnového.

„Pro normál let 1981 až 2010 je nejteplejším období 21.července až 19. srpna s teplotou 18,7 stupňů Celsia. Z toho plyne, že posledních 30 dní bylo v průměru tepleji než bývá ve vrcholném létě!“ spočítal meteorolog ČHMÚ Stanislav Racko.

V květnu bylo v Olomouckém kraji o 3,1 stupně Celsia tepleji, než je dlouhodobý průměr.

„Měsíc v kraji hodnotíme jako teplotně mimořádně nadnormální,“ uvedla Věra Šeděnková z Oddělení meteorologie a klimatologie ČHMÚ Ostrava.

Průměrná teplota byla 16,2 stupně, nejvyšší květnový průměr připadl na Olomouc, a to 18,9 stupně Celsia - teplejší oproti dlouhodobému průměru o čtyři stupně.