Přístup k vodě je z mírného travnatého kopečku. Břehy zpevňují kameny, v letních měsících obrostlé velkým množstvím řas, které nikdo neodstraňuje.

Po překonání nesnadné cesty do vody a trochy přírodních nečistot však plavec může zažít příjemné koupání v celkem čisté vodě.Měření kvality zde ale krajská hygienická stanice neprovádí.

„Pískovna Náklo není zákonem oficiálně uznané místo ke koupání, proto zde vodu netestujeme,“ potvrdila Eva Čehovská z oddělení hygieny.

Lidé se mohou ve vodě pohybovat jen v oblastech vyznačených bójkami. Za jejich hranicí už plavce ohrožuje zařízení pro těžbu štěrkopísku a také motorové čluny, vodní skútry a plachetnice.

Pro občerstvení v parném počasí stojí na obou koncích pláže stánek. U dřevěných stolů pod slunečníky se návštěvníci mohou posilnit párkem v rohlíku, bramborákem nebo třeba smaženým sýrem.

Na celé koupaliště ale připadají jen dvě mobilní sociální zařízení a jedna plechová budka se suchým záchodem.

Jako většina přírodních koupališť ani vybavení Nákla neumožňuje svým návštěvníkům převléknout se do plavek v kabinkách, uschovat si osobní věci do trezoru nebo se po koupeli osprchovat. Dotázaní návštěvníci vodní nádrže však potvrdili, že nejdůležitější pro ně zůstává čistota vody, a ostatní nedostatky pomíjí.

Nejsnadněji se lidé na pískovnu dostanou autem. Každý řidič musí zaplatit celodenní lístek za vjezd na travnatou pláž. Po jízdě autobusem musejí zájemci o koupaní zdolat ještě půlhodinovou cestu vesnicí a pole.

Náklo navštěvují i příznivci kempování, kteří si za poplatek mohou rozbít stan nebo zaparkovat přívěs u vody. „Je to tu takový provizorní kemp,“ potvrdila brigádnice vybírající parkovné Lucie Motáňová.

Svá místa zde s oblibou nachází i příznivci slunění a koupání bez plavek, ať už v odlehlejších zákoutích vodní plochy či na neoficiální nudistické pláži.

ANKETA: Kde v létě na Olomoucku nejraději koupete?

Ptali jsme se návštěvníků: Líbí se vám na Nákle?

Jiří Handl, 31 let, podnikatel
Teď už se mi tady moc nelíbí, před čtyřmi nebo pěti lety to tu bylo lepší. Podle mě by neuškodilo, kdyby tu bylo více záchodů a nějaké sprchy.

Jiří Palička, 42 let, stolař
Celkem to tady ujde, hlavně je tu velký prostor a čistá voda. Letos jsem tu teprve poprvé a jsem spokojený. Jenom ti lidi by mohli být trošku pořádnější a uklízet po sobě odpadky.

Ludmila Reifová, 66 let, důchodce
Je to tu docela dobré, ale vadí mi, že se tu vybírá za parkování. Nebylo by špatné, kdyby se auta dala parkovat na cestě. Taky tu není zrovna nejlepší vstup do vody. Ale jinak jsme tu s manželem spokojení.

Dušan Illík, 32 let, zdravotník
Já jsem tu spokojený, hlavně je tu dobrá a čistá voda. Jezdím sem docela často, tak dvakrát týdně. Rozhodně je to tu lepší než v Olomouci – Poděbradech. Mohl by tu ale být lepší přístup do vody.

Koupání na Olomoucku

letní seriál

Poděbrady: lidem vadí řasy i málo atrakcí pro děti

Bazén v Olomouci: dobrá voda, málo občerstvení

Veronika Štefková, Denisa Mikolášková