Stovky policistů, desítky strážníků, několik speciálních jednotek a policejní vrtulník dohlížely koncem března na pár desítek fanoušků Baníku Ostrava, kteří městem procházeli na Andrův stadion. Mnozí Olomoučané se tehdy pozastavovali nad tím, kolik peněz tak rozsáhlá bezpečnostní opatření daňové poplatníky vlastně stojí.
Policie nejdříve tvrdila, že vyčíslení skutečných nákladů je záležitostí na několik týdnů. Ani po více než čtyřech měsících, kdy se znovu hraje fotbalová liga, však konkrétní číslo nezveřejnila.
Na rizikový zápas Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava dorazilo v březnu vlakem jen několik desítek fanoušků Baníku.
Od vlakového nádraží je na Andrův stadion doprovázeli členové antikonfliktního týmu, policejní vozidla plná těžkooděnců a jezdci na koních. Na trase dohlížely na plynulost dopravy také hlídky dopravních policistů.
Nechybělo ani několik desítek strážníků olomoucké městské policie a psovodů povolaných z celého kraje. Nad městem navíc několik hodin létal policejní vrtulník.
PŘIPOMEŇTE SI: Manévry kvůli stovce Baníkovců, Olomoucí prošli bez problémů
Lidé, kteří tyto „manévry" v ulicích viděli, se často rozčilovali nad tím, kolik za ně daňoví poplatníci zaplatí peněz.
Rozsah bezpečnostních opatření tehdy znepokojil také Margitu Šutovskou, která hulákající fanoušky Baníku potkala na Masarykově třídě.
„Léta se mluví o tom, že si tato opatření budou kluby platit z vlastní kapsy, ale dodnes s tím nic neudělali. Nevím, proč by se na to měli z daní pořád skládat obyčejní lidé, když z toho nemají vůbec žádný prospěch. Vždyť spoustu lidí fotbal vůbec nezajímá," poznamenala Šutovská.
Olomoučtí policejní mluvčí však tehdy nebyli schopni říci, jak jsou krajská bezpečnostní opatření finančně náročná. Uváděli, že je policie vyčíslí až za několik týdnů či měsíců. Ani po uplynutí této doby však bližší informace nesdělili.
„Při dlouhodobě plánovaných bezpečnostních opatřeních jsou policisté i technika nasazeni v rámci běžného výkonu, tudíž konkrétní částku nelze vyčíslit," sdělil nyní olomoucký policejní mluvčí Josef Bednařík.
Kolik stály přelety vrtulníku?
Konkrétnější nebyli ani mluvčí policejního prezidia. Až po urgencích se vyjádřili jen k ceně nasazení policejních vrtulníků.
„U vrtulníku, který monitoroval tento zápas činí přímé náklady na palivo a mazivo 5 154 korun za jednu letovou hodinu. V případě, kdy se do této sumy zahrne také údržba či náhradní díly, se jedná o 25 480 korun. Takto vysoké náklady však nemusí při každé letové hodině vzniknout," uvedla Štěpánka Zatloukalová z policejního prezidia České republiky.
Zároveň potvrdila, že se z rozpočtu policie hradí veškeré náklady na zajištění bezpečnosti na veřejných prostranstvích. Pokud policie zasáhne proti výtržníkům až na stadionu, má právo po fotbalovém klubu tyto výdaje požadovat.
„Při březnovém zápasu však zásah na stadionu nebyl nutný, takže jsme organizátorům nic neúčtovali," poznamenala Zatloukalová.
SK Sigma Olomouc ještě nikdy policii žádné náklady za zásah na stadionu hradit nemusel.
„Ještě se nestalo, aby policie podobnou úhradu požadovala. Rizikové jsou obvykle jen zápasy s Baníkem Ostrava a se Spartou Praha. Na běžných zápasech je na stadionu zajištěna pořadatelská služba v počtu asi sto lidí. Na riziková utkání ji samozřejmě vždy podstatně posílíme," řekl mluvčí SK Sigma Petr Pelíšek.