Vedení stavebního úřadu však tvrdí, že se jedná většinou o drobnosti, které dodavatel odstraňuje. Olomoucká společnost Trinovum Group, která na jaře dům renovovala, nechtěla kritiku nájemníků komentovat.

„Pětadvacet procent nájemníků reklamovalo zábradlí na balkoně, ze kterého odpadávaly kovové součásti. Podlahu na mnoha balkonech museli předělávat, protože neměla spád, takže voda tam stála. Některým dokonce začalo zatékat do bytu,“ shrnul nejčastější problémy jeden z nájemníků Václav Hrabovský.

Řemeslníci podle nájemníků nedodržovali správné postupy a způsobili škody na jejich majetku. „To byla katastrofa. Tak neprofesionální přístup, to bylo hrozné,“ komentoval Jiří Bohuš, který požadoval opravy podlahy na balkoně.

„Taky jsme reklamovali podlahu. Stála tam voda. A to jejich chování… Ve sklech v oknech máme propálené dírky od toho, jak řezali kovové části zábradlí. Proč skla nezakryli?“ přidala se Leona Ďurišová.

Na zateplení a modernizaci domu mají nájemníci zhruba pětimilionový úvěr na patnáct let. Obávají se, že nekvalitní práce náklady navýší.

„Kdo zaplatí zničené dlaždice či polystyrénové plotny, které používali místo žebříku?“ zlobil se Hrabovský. I jemu dělníci poškodili při práci s rozbrušovačkou na balkoně skla. Škodu odhadl na více než pět tisíc korun.

Stavební firmu objednalo stavební družstvo, které na kritiku nereaguje. „Napsali jsme dopis, ve kterém žádáme nápravu a slevu za špatně provedenou práci. Odpověď zatím nemáme,“ poznamenal Hrabovský.

Jeho sousedka poukázala na to, že družstvu nabízeli levnější firmu. „Rozdíl byl osm set tisíc korun, za které se mohly udělat například stoupačky,“ poznamenala Ďurišová.

Vyjádření bytového družstva se sídlem v Krnově se Olomouckému deníku nepodařilo získat. Firma Trinovum Group se ke kritice nájemníků nevyjádřila: „Nebudu to mediálně řešit. Stavbu jsme prováděli pro bytové družstvo. To je náš partner,“ reagovala včera manažerka společnosti Pavla Dostálová.

Stavební odbor na radnici v Moravském Berouně poukázal na to, že stavba ještě neskončila a nedodělky již firma řeší. Podle vedoucího odboru Františka Doubravy, který ve zmiňovaném panelovém domě bydlí, se jedná většinou o drobnosti.

„Se svým bytem jsem spokojený. Problémy nemám. Vím však o nedodělcích, například popálených sklech a špatně vyspádovaných podlahách na balkonech. Ty však firma už zčásti vyřešila a další ještě odstraňuje,“ reagoval.

Jak on hodnotí práci řemeslníků? „Lidský faktor je lidský faktor…,“ uvedl Doubrava. „Každopádně závěrečná kontrolní prohlídka ještě nebyla. Je to stavba, která probíhá. Termín je do konce roku a já standardně budu chtít doložit materiály a postupy. Zásadní problém ale zatím nevidím,“ uzavřel.