Oproti loňskému roku si připlatí o devět až jedenáct korun za metr čtvereční a měsíc.

Vyšší sumu budou hradit také senioři v domech s pečovatelskou službou. Příští rok, kdy město čeká deregulace nájmů, si lidé připlatí ještě jednou .

„Shodli jsme se, že využijeme možnosti dané zákonem o jednostranném zvyšování nájmu z bytu. Od prvního března zdraží volné nájemné o 17 procent. U domů s pečovatelskou službou se zvýší o 7,5 procenta. Od prvního května se zvedne i regulované nájemné, a to o sedmnáct procent.“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

Paušálním zvýšením regulovaného i volného nájemného se u velkometrážních bytů, tedy těch, které mají podlahovou plochu nad sto metrů čtverečných, nájmy dostanou na tržní hodnotu.

„Jsme proto připraveni s jednotlivými nájemci jednat a dohodnout se na výši nájemného, která bude odrážet kvalitu a vybavení bytu a stav domu, ve kterém se nachází. Velkých bytů máme v Olomouci asi padesát,“ řekl Šnevajs.

Nové ceny nájmů v městských bytech v Olomouci

Už loni si lidé v městských bytech připlatili o deset korun více.

Nyní jim radnice nájem od května zvýší o dalších devět až jedenáct korun, platit budou tedy kolem 72 až 76 korun za čtverečný metr a měsíc.

Lidem se zdražení nelíbí.

„Rád nejsem a zasáhne mě to citelně. Bohužel však proti tomu nic nezmůžu, má to oporu v legislativě. Nepříjemné je, že zvýšení nájemného nepřichází zrovna v ekonomicky příznivé době. Nějak se s tím snad vyrovnám,“ poznamenal Ladislav Vlček, který bydlí v městském bytě v Olomouci.

Senioři se mohou dostat do potíží

Problémy se zvýšením nájemného budou mít hlavně senioři v domech s pečovatelskou službou, kterým radnice nájmy loni zvýšila zhruba o deset korun.

Nájem se zde letos zvedne o další zhruba tři koruny a vyšplhá se tak v průměru ke 43 korunám za metr čtverečný a měsíc.

Někteří důchodci se tak mohou dostat do finančních potíží. Pokud by jejich náklady na bydlení přesáhly třicet procent celkových příjmů, mají možnost zažádat si na sociálním odboru magistrátu o příspěvek na bydlení.

„Zdražování mi až tak strašné nepřijde, protože po tom, co jsem zažila, mě jen tak něco nerozhází. Dceři, která se mi stará o účty, se to líbit nebude,“ řekla Pavlína Čekmarová, která bydlí v domě s pečovatelskou službou na Fischerově ulici.

2012 už bez regulace

V případě nových smluv na městské byty už budou nájemci platit vyšší taxu. Radnice se tak rozhodla, aby nemusela opět měnit smlouvy a podepisovat nové.

Rada města už před dvěma lety schválila, že nájmy bude zvyšovat postupně. V roce 2012, kdy už mají být deregulované, obyvatele čeká ještě další zdražení. Nájemné se vyšplhá k 84 korunám za metr čtverečný a měsíc.

Město vlastní nyní kolem dvou tisíc bytů. Na nájemném vybere ročně přes devadesát milionů, po zvýšení se částka zvedne zhruba na sto milionů.