Vedení města svůj neúspěch brání argumentem, že investor jim vyjde vstříc vybudováním klimatizace.

Podle soudního znalce by ale měli radní vyjasnit, proč uzavřeli smlouvu s takovou částkou. Podotýká, že na slevu mělo město nárok.

Do objektu, který staví společnost Namiro vedle sídla nového magistrátu, se má přestěhovat zbytek úřednických pracovišť roztroušených po Olomouci.

Město před necelými třemi roky podepsalo se jmenovanou společností smlouvu o nájmu na dobu deseti let.

Před časem vedení avizovalo, že se kvůli změnám cen v oblasti trhu nemovitostí pokusí s Namirem vyjednat slevu a snížit cenu za nájem, který uzavřelo ve výši tři a půl tisíce korun za metr čtvereční.

„Investor na ni nemusel přistoupit a tak se i stalo,“ řekl Martin Major, náměstek olomouckého primátora.

Bonus "zdarma": klimatizace

Podle jeho slov se městu podařil vyjednat jiný bonus, a to v podobě klimatizace.

„Již ve stávající budově magistrátu se při slunečných dnech interiér velmi přehřívá. Nová budova je také prosklená. Investor proto nabídl, že vybuduje plně funkční klimatizaci, čímž se zvýší komfort, a přitom se náklady na její zřízení, které jsou zhruba dvanáct milionů korun, nebudou dále zohledňovat ve výši nájemného,“ podotkl náměstek.

Soudní znalec Ladislav Čech, který vystoupil se svými připomínkami na posledním jednání zastupitelstva, tvrdí, že by měli radní obhájit, proč budou platit uvedenou cenu.

„Nebavme se o číslech, jestli je to málo, nebo moc, ale o tom, z čeho vychází nasmlouvaná cena. Zajímalo by mě, jestli existoval nějaký posudek, který by řešil obvyklé nájemné v obdobných prostorách. Myslím si, že pouhým odhadem by částka obvyklého nájemného měla začínat dvojkou,“ uvedl Čech.

Vizualizace nové polyfunkční budovy v Hynaisově ulici. Zdroj: Atelier Bonmot

Posudek? Cena vyplynula z jednání

Náměstek olomouckého primátora nepotvrdil, že by si město před uzavřením smlouvy s Namirem nechalo vytvořit odborný posudek.

„Cena za pronájem byla stanovena na základě jednání smluvních stran,“ uvedl Major.

V první polovině letošního roku však radnice nechala udělat od firmy zabývající se realitním trhem nezávislou zprávu o současných cenách nájemného v kancelářských prostorách nejvyšší třídy.

Z dokumentu vyplývá, že by se v Olomouci nájemné v uvedených prostorách mělo pohybovat od 10 do 13 eur za metr čtvereční za měsíc bez DPH.

V přepočtu a v ročním celku by tedy pronájem jednoho metru čtverečního v Olomouci s nejkvalitnějším zázemím měl stát mezi zhruba dvěma tisíci a sedmi sty korunami a necelými čtyřmi tisíci korun, bez příplatku za služby.

Vizualizace nové polyfunkční budovy v Hynaisově ulici. Zdroj: Atelier Bonmot

Odhad: město zaplatí půlku stavby

Podle Čecha však mělo město právo na slevu, a to hned ze tří hledisek.

„První je velikostní. Magistrát si bude pronajímat větší plochu, takže by zde měla vyplývat jasná sleva množstevní. Další kritérium je bonitní. Plochy si neprojímá nějaký Franta Opršálek, ale instituce, která má svou jasnou pozici a úroveň,“ sdělil soudní znalec.

Třetí důvod ke slevě dle Čechových slov vyplývá z délky uzavřené smlouvy.

„Namiro tím má na deset let vystaráno. Za tu dobu mu magistrát zaplatí přes 220 milionů korun, což by mohlo dle mého odhadu představovat polovinu nákladů, které do stavby vložil investor,“ doplnil Čech.

Náměstek Major zopakoval, že zlepšení komfortu v podobě klimatizace, je vstřícný krok ze strany investora.

„Zároveň fakt, že máme smlouvu na dobu určitou, nám otevírá dveře pro jednání s vlastníkem části objektu, kde sídlí stomatologie. Do té doby můžeme naplnit základní myšlenku celého záměru. Tedy, že chceme lidem usnadnit vyřizování jejich záležitostí tím, že bude vše na jednom místě,“ uzavřel Major.