„Asi před třemi roky jsme ve Velkém Týnci začaly pořádat různé akce pro děti, jako jsou dílničky a výlety, a pak nás jednou napadla taková větší věc, a tak jsme zorganizovaly pohádkový les. Zprvu jsme přitom hledaly jen nějaké aktivity pro naše ratolesti. Postupně jsme k nim přibíraly jejich kamarády a okruh se rozrůstal,“ říká maminka šestapůlletých dvojčat Lucie Peňašková.

Nápad na uspořádání Pohádkového lesa se zrodil v únoru před dvěma lety při odpolední procházce.

„Byla neděle, krásné odpoledne a tak jsme se vydali do místních lesů na procházku. Od té doby se mě držela myšlenka, že bychom zde mohly něco spolupořádat. Je škoda toho nevyužít. Jsme sice místní, les máme za vesnicí, ale nevěděla jsem ani, že tu nějaký okruh je, který se dá takhle projít,“ vysvětluje druhá maminka Miroslava Elsnerová.

První ročník byl hodně těžký.

„Nevěděly jsme, do čeho jdeme, co musíme zařídit a co všechno je kolem takové velké akce potřeba,“ pokračuje Peňašková s tím, že na dětské akci, která se uskuteční tuto neděli, pracují intenzivně už tři měsíce.

„Poslední měsíc jsme vzhůru tak do půl jedné, půl druhé v noci. Tím, že obě pracujeme, tak můžeme dělat, až nám usnou děti. Všechno doháníme po nocích,“ sdělila.

„Ale jak se pak dítě usměje, tak člověk na tu dřinu zapomene. Řekneme si, že jsme to zvládly,“ pokračuje maminka dvojčátek, která se se svou kamarádkou potkala teprve před několika lety v porodnici.

Akce by se však neobešla bez podpory obce, místních skautů, dobrovolných hasičů a taky vlídných sponzorů, kteří pro děti nakupují sladké odměny.

„Nápad na další akce už máme, ale nevíme, kde vezmeme na to všechno věci, ale uvidíme,“ doplnila Miroslava Elsnerová.

Nedělní procházka s princeznou

V neděli 14. června od 13 hodin čeká na všechny zájemce asi dva kilometry dlouhá procházka týneckým Pohádkovým lesem. Cestou potkají dvanáct pohádkových bytostí.

„Asi polovina z nich je jiná, než byla loni, je to obměněné. Děti budou na každém stanovišti plnit zábavné úkoly, od vědomostních až po pěvecké. V cíli se mohou vyfotit s princeznou a králem a mohou si zajezdit na konících,“ řekla jedna z organizátorek akce Lucie Peňašková.