Žádný realitní spekulant ani problematické sklady, jejichž provoz by zhoršil kvalitu života obyvatel v sousedství. Výpravní budovu v Náměšti na Hané získal od Správy železnic podnikatel z Drahanovic.

V objektu po nezbytné rekonstrukci plánuje obchůdek a kanceláře.

Vizualizace proměny autobusového nádraží v Litovli
Proměna autobusáku v Litovli konečně začne. Takto má vypadat

Z kupní smlouvy zveřejněné v registru smluv vyplývá, že objekt s pozemky u regionální železnice získal Michal Sloupský ze sousedních Drahanovic. Ve veřejné soutěži nabídl nejvyšší částku, a to 1 150 000 korun. Minimální nabídková cena činila 686 000 korun.

Správa železnic obdržela celkem pět nabídek.

„Doplatek kupní ceny byl uhrazen a uzavřena je již také kupní smlouva. Nádražní budova v Náměšti na Hané a příslušné pozemky tedy na základě veřejné soutěže přešly z majetku státu na fyzickou osobu, kterou je pan Michal Sloupský z Drahanovic,“ informoval ve středu mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Nádraží v Náměšti na Hané na Olomoucku je na prodej
O odepsané nádraží v Náměšti je nečekaný zájem, přišlo několik nabídek

Připomínka nádraží i po proměně

Nový vlastník podle svých slov moc nepočítal, že se mu podaří nemovitosti získat.

„Vhodný objekt jsem sháněl už delší dobu a zkusil jsem to. Ale spíše jsem předpokládal, že se objeví nějaký realitní dravec, a ten uspěje. Jsem mile překvapen,“ svěřil se Olomouckému deníku.

Po nezbytných opravách plánuje v budově na okraji městyse otevřít prodejnu s průmyslovým zbožím a v patře kanceláře.

„Objekt bych rád využil pro svoji vlastní potřebu, i když to celkově bude stát spoustu peněz. K místu a samotnému nádraží máme s manželkou vztah. I kvůli tomu jsem do toho šel,“ popisoval.

Budova by po rekonstrukci měla částečně připomínat, že přes 100 let sloužila jako nádraží.

„Ze strany od nástupiště bychom vzhledově chtěli tuto vzpomínku uchovat, aby cestujícím při pohledu z okna vlaku bylo hned jasné, k čemu objekt sloužil desítky let,“ naznačil představy místní patriot.

Někdejší secesní perla je v kritickém stavu. Olomoucký podnikatel pracuje po koupi nádraží na jeho obnově a oživení - vpravo vizualizace proměny
Nádraží v Hrubé Vodě má zachránce. Podnikatel chce obnovit secesní nádheru

Spolupráce s nadšenci? Nebráním se

Podnikatel z Drahanovic se nebrání ani případné spolupráci s nadšenci ze spolku Nádraží Náměšť, jehož zakladateli Martinu Kašparovi se podařilo odvrátit již schválenou demolici budovy.

Spolek měl s budovou velké plány. Nadšenci snili o tom, že zde vybudují muzeum hanácké lokálky, kavárnu nebo také půjčovnu kol a někdejší vstupní bránu do městyse znovu otevřou veřejnosti. V části objektu chtěli zřídit zázemí pro přespání turistů. Potřebné peníze, aby vůbec mohli jít do soutěže vypsané Správou železnic, ale nedali dohromady.

„Pokud přijdou se šikovným nápadem, můžeme si sednout a probrat to. Určitě se diskusi s nimi nebráním,“ vzkázal Michal Sloupský.

Budova nádraží v Náměšti na Hané
Nadšenec zachránil nádraží v Náměšti před zbouráním. Jaké tam má plány?

Nádraží v Náměšti na Hané postavené v roce 1883 současně s tratí Olomouc – Čelechovice je prázdné od roku 2012, kdy se z bytu v prvním patře odstěhoval poslední nájemník.

Výpravní budovu nacházející se na okraji městyse tvoří dvě stavebně a provozně propojené části, kde část s dopravní kanceláří a bytem má dvě nadzemní podlaží s podkrovím, navazující sklad je přízemní a podsklepený.

V budově nejsou žádné funkční instalace ani možnost vytápění. Nový vlastník nemůže objekt po rekonstrukci využívat k bydlení.