Knihovnička je přístupná zdarma a bez jakéhokoliv omezení. Kolemjdoucím stačí otevřít skleněná dvířka a půjčit si knížku, časopis, noviny, omalovánky…podle toho, co se uvnitř zrovna nachází. Četbu si lze vzít s sebou i do vlaku a vrátit ji pak do jiné knihobudky, kterých po celé ČR přibývá. 

Historické nádraží ve Střeni, červenec 2021
Historické nádraží ve Střeni zkrásní a ožije. Obec vsadila na cyklisty

„Ta naše je inspirována knihovničkou u fary a kostela v Moravičanech. Moravičanské okrašlovaci spolek vytvořil takovou krásnou dřevěnou, tvarově podobnou,“ řekl spoluzakladatel náměšťského spolku Martin Kašpar. Do budky, vyrobené jeho strýcem, smí lidé odkládat i vlastní knížky a časopisy.

Odhalení knihovničky bylo součástí akce Nádraží mezi Dvěma Světy, na níž i přes počáteční nepřízeň počasí dorazilo početné obecenstvo. Zmíněné světy v tomto případě zastupují minulost a budoucnost.

„Zachraňovat ano, ale musíme vědět, co s tím chceme dělat,“ shodli se přítomní hosté: poslanec Marian Jurečka, starostka městyse Marta Husičková a Radovan Auer ze Šumperského okrašlovacího spolku.

Členové spolku Nádraží Náměšť mají v tomto jasno. Z chátrajícího objektu, který nyní vlastní Správa železnic (SŽ), se má stát vstupní brána do Náměště a okolí. Nádražní stavba se promění v muzeum s ubytovacími prostory, kavárnou či půjčovnou kol.

Kompletní rekonstrukce budovy bude stát odhadem okolo 4 milionů korun, ale prvotním úkolem je sehnat 750 tisíc.

„Před dvěma lety byla budova naceněna na půl milionu, zbytek je na nutnou opravu střechy. Poté budeme postupně shánět další finance a opravovat jednotlivé části do finální podoby, pomoci by mohly i dotační tituly,“ vysvětlil za spolek Petr Tyl.

Kampaň prostřednictvím platformy Startovač bude zahájena v nejbližších dnech. Zájemce si koupí jednu či více takzvaných časoprostorových schránek, které ozdobí vnitřní stěny plánované kavárny. Do schránky každý vloží vzkaz budoucím generacím. Rodokmen, rodinné tajemství, svatební video z nedalekého zámku nebo třeba lahev slivovice.

„Pokud vybereme 750 tisíc, ale například SŽ se rozhodne budovu zbourat, tak majitelům schránek dáme možnost hlasovat o náhradním místě v Náměšti či blízkém okolí, kde by byly vystavené. Pokud vybereme na Startovači méně, než je cílová částka, tak se všechny peníze lidem vrátí,“ vyjmenovali nadšenci možné scénáře během diskuze s potencionálními přispěvateli.

Ilustrační foto
Náměšť plánuje kemp pro karavany. Nové koupaliště stále u ledu

Organizátoři pro nedělní odpoledne připravili chutné občerstvení, za dobrovolný příspěvek nabízeli koláče, štrúdly anebo dortíky.

„Báli jsme se, že to budeme muset sníst sami. Vypadá to, že jsme to naopak podcenili a že nám bude chybět,“ reagovala na nečekaný zájem Viola Přichystalová.

Někdejší secesní perla je v kritickém stavu. Olomoucký podnikatel pracuje po koupi nádraží na jeho obnově a oživení - vpravo vizualizace proměny
Nádraží v Hrubé Vodě má zachránce. Podnikatel chce obnovit secesní nádheru

O hudební program se postaral folkový písničkář René Souček, kapela Ptáci a také busker Lubomír Vaňka alias Vlna, který se svojí bývalou formací I.C.Q. pravidelně vystupoval na místním folkovém festivalu Zahrada. V roce 2009 si z něj odnesli Krtka, ocenění pro nejúspěšnější skupiny.

„Náměšť na Hané, to je nostalgie. Mám v plánu se projít, podívat se na amfiteátr a zavzpomínat,“ svěřil se Deníku nadaný hudebník.

Budova nádraží v Náměšti na Hané
Nadšenec zachránil nádraží v Náměšti před zbouráním. Jaké tam má plány?