Na speciální prohlídky, které jsou naplánovány v 15.00 a 15.10, je nutné si dopředu rezervovat místo.

„Vloni přijela rodina a nadílku vzala opravdu poctivě. I to je možné, ale vhodnější jsou spíše drobnější dárky. Symbolické pojetí nadílky pod hradním stromečkem. I když je velký - má přes dva metry,“ usmívala se Sylva Marková ze správy pohádkového hradu Bouzov.

Návštěvníci nejprve projdou vánočně laděným hradem s průvodcem a v rytířském sále pod vánočním stromeček mohou uložit dárečky pro svého blízkého.

„Od nás najdou také pozornost. Dárky si předáme a na nádvoří ve vytápěné místnosti posedíme a popovídáme. Někteří návštěvníci vozí i cukroví. Atmosféra je během prohlídky, nadělování i posezení kouzelná,“ zvala Marková.

Sváteční hosté opouštějí hrad v době od 17.00 do 17.30, takže mají dostatek času na přesun domů ke skutečné slavnostní štědrovečerní tabuli.

„Zaznamenali jsme, že většinou jezdí prarodiče s vnoučaty nebo tatínek s dětmi, aby mamince vytvořili dostatek prostoru na přípravu slavnostního večera a všech překvapení pro nejmenší,“ uvedla Marková.

Speciální prohlídku s nadílkou ve vánočně vyzdobeném rytířském sále pořádají na Bouzově letos počtvrté. Zájem byl pokaždé velký.

„Maximální počet návštěvníků v jedné skupince je 40 osob. Obě skupinky se po prohlídce sejdou u stromečku v rytířském sále,“ upozornila zástupkyně kastelánky. Vstupné je 220 korun.