Muž, který v batůžku nese ukradenou plastiku Karla Nepraše, ručkuje po římse osm metrů nad zemí zleva doprava a naopak, nadává, ale nemůže se dostat, dolů se brzy stal oblíbenou atrakcí nejen pro turisty.

Jenže letos je už od května mimo provoz.

„Bohužel se vyskytla mechanická závada na tažném zařízení sochy Lupiče, řešíme to s instalační firmou, protože socha a její mechanická část je pořád v záruce. Opravu komplikuje několik věcí, servisní firma je z Plzně, je doba dovolených, při opravě je nutné požádat o vypnutí trolejí tramvajové trati. Tyto a některé další faktory bohužel prodlužují dobu, kdy socha není v provozu,“ uvedl mluvčí Muzea umění Olomouc Tomáš Kasal.

Kolemjdoucí se u venkovního uměleckého díla stále zastavují, to, že se socha přestala pohybovat si už někteří všimli.

„Už dlouho jsem ho neviděla ručkovat, myslím, že ani nenadává. Nevím proč. I přesto si ale myslím, že visící socha na fasádě muzea, je pořád skvělý nápad,“ konstatovala Olomoučanka Stella Kovaříková.

Muzeum umění se snaží sochu rozpohybovat co nejdříve.

„Samozřejmě nám záleží na tom, abychom Lupiče „rozchodili“ už jen proto, že v druhé polovině září zahajujeme velkou mezinárodní výstavu „Rozlomená doba 1908 – 1928 | Avantgardní umění ve střední Evropě“, jejíž slavnostní otevření obstará 20. září koncert krakovské filharmonie a světoznámý dirigent Krzysztof Penderecki. Ale Lupič je samozřejmě atrakcí pro všechny návštěvníky i obyvatele Olomouce, takže se snažíme, aby šplhal po římse Muzea moderního umění co nejdříve,“ ujistil Tomáš Kasal.

Lupič je dílem sochaře Davida Černého, je z patinovaného laminátu a váží do třiceti kilogramů.

Černý sochu vymodeloval ve 3D prostoru a následně ji velký robot vyfrézoval do trojrozměrného tvaru.

Po římse ručkuje díky dvěma motorům, které pohánějí ruce.

Vzdálenost, kterou socha ujde, je zhruba šedesát metrů v jednom cyklu a hlas, který nadává, mu propůjčil zpěvák David Koller.