Kromě představení činnosti nadace se udělovaly i pamětní listy těm, kteří dlouhodobě podporují nadaci a bezpečnost v Olomouci. Ocenění získal také Olomoucký deník.

Slavnostním večerem hosty provedl herec a moderátor Jan Čenský, potlesk sklidil také akustický koncert Anny K.

„Během programu jsme představili úspěšné projekty Nadace Bezpečná Olomouc, které jsme za uplynulých 20 let uskutečnili, představili jsme retrospektivní publikaci a předali pamětní listy," popsal program večera Ivan Langer, předseda správní rady NBO.

NBO v číslechV současné době je v Olomouci v provozu 29 kamer, které ročně odhalí v průměru 660 přestupků, trestných činů či problémů ve městě.

Za 20 let činnosti nadace odměnila 49 lidí za nevšední činy v oblasti bezpečnosti, nadačních akcí se zúčastnilo 25.000 návštěvníků a rozděleno bylo celkem 8.713.786 korun.

Více na www.nbo.cz

Součástí programu slavnostního večera bylo předání děkovných pamětních listů těm, kteří dlouhodobě podporují nadaci a bezpečnost v Olomouci.

Žijeme tu společně

Mezi oceněnými byl i Olomoucký deník. Pamětní list si převzal Martin Nevyjel, šéfredaktor Deníků střední a východní Moravy.

„Je mi ctí, že jsem mohl za Olomoucký deník převzít tak významné ocenění," sdělil po převzetí ceny Martin Nevyjel.

„Jsem rád, že Olomoučané naše noviny vnímají jako neodmyslitelnou součást svého města, svého regionu. Pokud můžeme jakkoliv přispět k tomu, aby Olomouc byla ještě krásnější a příjemnější město, než je nyní, rádi to uděláme. Vždyť tu přeci žijeme všichni společně," doplnil ještě Martin Nevyjel.

Langer: Nebudeme spát na vavřínech

Nadace Bezpečná Olomouc byla založena v listopadu roku 1994 a je nevládní organizací, která si už při svém vzniku dala za cíl mimo jiné zvyšovat bezpečnost ve městě, vzdělávat policisty a strážníky, odměňovat významné činy policistů i občanů.

Ale také prevenci kriminality, například v oblasti drogových závislostí či dopravy. Její preventivní projekty směřují zejména k dětem a mládeži.

„Pořádáme výtvarnou soutěž pro děti mateřských a základních škol Bezpečně na kole a na začátku června Nadační den s bohatým programem pro rodiny, kde byly vyhlášeny i tradiční Ceny NBO. Kalendář zahrnuje i zářijovou akci Bezpečná cesta do školy, na kterou se naučily chodit tisíce Olomoučanů, a výroční rok zakončíme adventním varhanním koncertem u sv. Mořice," vyjmenoval projekty předseda správní rady nadace Ivan Langer.

Poznamenal, že jedním z nejvýznamnějších počinů nadace je pomoc městu s budováním kamerového systému městské policie, který výrazně zvýšil bezpečnost a snížil kriminalitu v centrálních částech Olomouce.

„Za nadací je řada dalších projektů týkajících se bezpečnosti na kole, v ulicích, zabezpečení bytů či například vzdělávání seniorů. Rozhodně nebudeme spát na vavřínech. Bezpečnost je téma, které vnímá široká veřejnost, jako jedno z nejcitlivějších," dodal Ivan Langer.

Ocenění NBO 2014

Zakladatelé NBO Ivan Kosatík a Ivan Langer předali deset pamětních listů a poděkovali tak za spolupráci osobnostem Olomouce. Oceněni byli:

• Ing. Pavel Prudký, bývalý předseda dozorčí rady NBO
• Plk. RNDr. Jaroslav Skříčil, bývalý člen správní rady NBO, člen čestného výboru a bývalý ředitel PČR Olomouckého kraje
• RNDr. Zdeněk Zukal, televizní reportér
• Plk. Mgr. Bc. Petr Tománek, vedoucí územního odboru Olomouc PČR
• Ing. Karel Kolařík, ředitel HZS Olomouckého kraje
• MUDr. Ivo Mareš, MBA, ředitel ZZS Olomouckého kraje
• Mgr. Pavel Skalický, ředitel Městské policie Olomouc
• Mgr. František Vlček, ředitel ZŠ Komenium
• páter František Hanáček, správce Římskokatolické farnosti sv. Mořice
v Olomouci
• Mgr. Martin Nevyjel, šéfredaktor Deníků střední a východní Moravy