Mezinárodní cvičení Ample Strike 2018, do kterého je zapojeno téměř 1200 cvičících z 19 zemí světa, skončí tento pátek a vojenský výcvikový prostor Libavá je jedním ze čtyř míst, kam organizátoři soustředili letovou činnosti.

Jen během prvního týdne cvičení bylo nad Českou republikou odlétáno zhruba 400 hodin - celkem 195 letů. V úterý bylo nad Olomouckem vidět a hlavně slyšet české letouny L-159 ALCA, L-39 Albatros a JAS-39 Gripen, odpoledne americké F-16, litevské L-39, v podvečer pak slovinské PC- 9 a již za tmy prolétl německý stroj LearJet. Úterní letovou aktivitu ukončil MI-24 české armády.

Lidem hluk vadí

„Stížnosti občanů na hluk řešíme, většinou pramení z toho, že lidé nejsou o probíhajícím cvičení informováni. Volají nám lidé, často občané, kteří bydlí v blízkosti prostorů s probíhající letovou aktivitou,“ uvedla mluvčí cvičení Michaela Řehová, která byla pověřena vyřizováním stížností.

Připomněla, že v pracovních dnech jsou piloti ve vzduchu od v době 9 do 23 hodin. Lety v nočních hodinách omezili organizátoři na minimální potřebný počet.

Cílem výcviku je sladění činnosti předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek. Česká armáda má zhruba 30 návodčích.

„Jejich základní schopností je zajistit zničení pozemního cíle působením letectva s vysokou přesností a s vyloučením ztrát vlastních vojáků nebo civilních obyvatel,“ vysvětlila mluvčí cvičení Zuzana Špačková.

Simulují bojové situace

Činnost návodčích je v jednotlivých operačních prostorech zaměřena na praktické navádění letounů a vrtulníků v taktických scénářích věrně simulujících různé bojové situace, například boj v zastavěném prostoru, přepadení pozemního konvoje či vedení soustředěných paleb letectva a dělostřelectva.

„V každé epizodě scénáře musí návodčí prokázat, že je schopen správně aplikovat získané znalosti a dovednosti. Situace jsou záměrně dynamické, návodčí je vystaven stresu a časové tísni. Vše probíhá pod dohledem zkušeného instruktora, který bezprostředně hodnotí výkon každého návodčího,“ popisovala mluvčí.

Absolvování tohoto pokročilého výcviku je součástí přípravy návodčího na vedení bojové činnosti při obraně vlasti nebo pro nasazení v zahraničních operacích.