Z Hraničních Petrovic do Jívové, z Arnoltic do Veveří a z Nové Vésky do Norberčan řidiči v nejbližších hodinách rozhodně neprojedou.

Tyto úseky zůstávají kvůli závějím dál uzavřené.

Odklízení sněhu na uvedených výše položených úsecích Olomoucka silničářům komplikuje silný vítr.

„Na úklid komunikace z Arnoltic do Veveří jsme nasadili sněžnou frézu. Pořád tam ale hodně fouká a tvoří se závěje. Na vozovce je navátá až dvoumetrová vrstva sněhu. V nočních hodinách frézy využijeme i na zbývajících dvou dosud uzavřených úsecích. Technika se tam nezastaví po celou noc," uvedl dispečer zimní údržby krajských silničářů Jaroslav Loun.

Silničáři podle něj mají obrovské problémy s odklízením sněhu na silnici druhé třídy z Kyžlířova do Lipné.

„Od rána tam nepřetržitě jezdí čtyři sypače a jen díky obrovskému úsilí našich osádek se tento tah na Odry a Ostravu daří udržet průjezdný. Také v tomto místě se tvoří až dvoumetrové sněhové bariéry," dodal Loun.

Nad Šternberkem jsou závěje a fujavice

Silnici mezi Jívovou a Hraničnými Petrovicemi museli cestáři kvůli závějům uzavřít už v devět ráno. 

V úseku mezi Jívovou a Domašovem museli silničáři dokonce nasadit sněhovou frézu.

„Závěje se dělají pořádné. Děti se ale do školy dostaly, zásobování funguje," popisovala po osmé hodině ráno starostka Jívové Milada Malíková.

Sněhovou pokrývku ráno odhadli od deseti do dvaceti centimetrů.

„Začalo sněžit, ale situaci komplikuje hlavně vítr. Na Jívovou už budou pořádné sněhové bariéry," uvedl starosta obce Hraničné Petrovice Miroslav Dřímalka.

Silnice mezi obcemi je od rána opět uzavřena.

„Bylo to průjezdné, ale kvůli větru bylo nutné silnici opět uzavřít," uvedl před devátou hodinou Jiří Klimek ze šternberské pobočky správy a údržby silnic.

Závěje se tvoří i na jiných místech.

„Padá sníh a silně fouká. Projede sypač a za chvíli je to zase zaváté. Je potřeba zvýšené opatrnosti. Situace se mění každou chvíli," upozornil řidiče.

Prostějovsko: kdo nemusí, ať nejezdí

„Kdo nemusí vyjíždět, ať nevyjíždí. Situace není dobrá," vzkázal řidičům ve středu po poledni konický cestmistr Walter Petr.

Popsal, že v kopcích vytrvale sněží a fouká silný vítr.

„Na vozovkách se tvoří sněhové jazyky a závěje či tam leží vrstva kluzkého, rozměklého sněhu," konstatoval Walter.

Silničáři sice vozovky protahují, příroda je ale na některých úsecích silnější, než jejich radlice.

„Ve středu kolem sedmé ráno jsme museli zavřít silnici mezi Drahanami a Nivou. Je neprůjezdná," hlásil Walter.

Mapa, kterou v rámci zimního zpravodajství nabízí správa silnic, informuje, že sněhové jazyky se tvoří i na silnici mezi Drahany a Otinovsí.

Kvůli sněhovým jazykům pak silničáři ve středu uzavřeli trasu mezi Dobrochovem a Otaslavicemi.

„Sněžení se má podle předpovědí k večeru zmírnit. Přesto nemá ustat ani v dalších dnech," upozornil konický cestmistr Petr Walter.

Sněhová nadílka v Drahanech - 3. dubna 2013

Sněhová nadílka v Drahanech na Prostějovsku - 3. dubna 2013

FOTOGALERIE z PROSTĚJOVSKA

Přerovsko: hromadná srážka na dálnici

Hromadná srážka dvou nákladních, šesti osobních aut a dodávky zablokovala úsek D1 mezi Bělotínem a Olomoucí, kvůli nehodě stála také doprava na komunikaci R35 u Lipníku nad Bečvou.

Nebezpečná je i silnice mezi Domaželicemi a Dřevohosticemi, kde se tvořily sněhové jazyky.

„Na sněhové jazyky jsme upozornili silničáře, protože jeden z řidičů u Dřevohostic nezvládl jízdu a jeho auto skončilo na střeše," informoval hned ráno krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Krátce poté musela být cesta až do odvolání uzavřena kvůli dvěma uvízlým kamionům.

Cesta mezi Dřevohosticemi a Domaželicemi 3. dubna 2013

Silnice mezi Dřevohosticemi a Domaželicemi na Přerovsku - 3. dubna 2013

S čerstvě napadeným sněhem, který rozfoukával vítr, ale zápasili řidiči na celém území přerovského okresu a nehod tak postupně přibývalo.

K další kolizi došlo krátce před devátou hodinou na úseku silnice R35 z Ostravy do Olomouce u Lipníku nad Bečvou.

„Do nákladního vozidla narazil osobní vůz. Nehoda se ale naštěstí obešla bez zranění. Úsek mezi 290. a 296. kilometrem byl zcela uzavřen a doprava byla odkloněna po staré cestě na Lipník nad Bečvou se sjezdem na Dolní Újezd," popsal krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Odklízení následků hromadné nehody na D1 u Hranic. 3. dubna 2013

Odklízení následků hromadné nehody na D1 u Hranic.

Jízdu na zasněžené vozovce nezvládali dopoledne ani řidiči, kteří kolem poledne bourali na 309. kilometru úseku D1 u Hranic..

Hromadná srážka dvou nákladních, šesti osobních vozidel a dodávky na dvě hodiny ochromila provoz ve směru od Ostravy na Olomouc.

„Nehody se ale naštěstí obešly bez vážnějších následků a zranění," konstatoval policejní mluvčí Josef Bednařík, podle kterého bylo hlavní příčinou všech kolizí to, že řidiči podcenili počasí a nepřizpůsobili rychlost jízdy stavu a povaze vozovky.

Na místě zasahovaly jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů z Hranic a Bělotína.

„Pomáháme zajistit asi dvěma desítkám účastníků nehod odtah jejich vozidel, z nichž některá jsou značně poničená. Záchranka sice na místo dorazila, ale nemusela nikoho ošetřovat," řekl krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák s tím, že situace je kvůli vytrvalému sněžení stále značně nepřehledná a řidiči by se měli úseku zdaleka vyhnout.

Neprůjezdná je na Přerovsku také silnice mezi Partutovicemi na Hranicku a Spálovem.

„Komunikace je uzavřena až do odvolání jak pro osobní, tak i nákladní vozidla v obou směrech v důsledku povětrnostních podmínek, na cestě je totiž navátý sníh," upřesnila krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Šumpersko/Jesenicko: uvázlé kamiony

Sníh a vítr komplikuje situaci na silnicích na Šumpersku a Jesenicku. Okolo půl desáté museli silničáři na několik desítek minut uzavřít silnici první třídy číslo 60 u Jeseníku. Uvízly zde kamiony.

Šest kamionů uvízlo krátce po deváté hodině dopolední na silnici první třídy číslo 60 v kopci u jeskyní Na Pomezí u Lipové-lázní na Jesenicku. Silnice zde byla průjezdná jen jedním pruhem.

Zhruba ve stejnou dobu zablokovaly kamiony také obchvat Jeseníku. Silnice zde musela být dokonce na několik desítek minut uzavřena.

Od rána se na Jesenicku staly také dvě nehody: v Písečné a v Žulové. Obě se naštěstí obešly bez zranění.

„Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Leží na nich vrstva nového sněhu. Sněží, fouká severovýchodní nárazový vítr. Dohlednost je vlivem srážek snížena," informovali o situaci na cestách v deset hodin dopoledne jeseničtí silničáři. Na silnici u Ostružné a na Červenohorském sedle se navíc tvoří sněhové jazyky.

Podle meteorologů napadne během dne a noci na čtvrtek kolem patnácti, na horách i pětadvacet centimetrů sněhu. Zejména ve vyšších polohách se budou tvořit sněhové jazyky, na horách místy i závěje.

Jeseník pod sněhem ve středu 3. dubna 2013.

Jeseník pod sněhem ve středu 3. dubna 2013.

FOTOGALERIE z JESENICKA