To z velmi úzké Mahlerovy ulice nebylo možné.

Po částech proto firma přesouvala stavební stroj ve výšce několika desítek metrů nad střechami domů pomocí jiného jeřábu ze Ztracené ulice.

„Montují pomocí jeřábu další rameno na ten velký jeřáb. V tak úzké uličce! Jak se vytočí, to opravdu nevím,“ kroutila hlavou prodavačka Irena Schlimbachová.

„Je to zajímavá podívaná, to rozhodně,“ pousmála se obchodnice, která spolu s kolemjdoucími ve Ztracené ulici pozorovala logisticky náročnou akci.

Ve Ztracené ulici nejprve technici museli usadit těžkotonážní jeřáb. Po celé šířce ulice.

Pod patky, přes které se rozkládá tíha přenášeného nákladu, dělníci naskládali speciální podloží, aby nestály na historické dlažbě.

Poté pomocí jiného jeřábu na těžký stroj upevňovali přídavné rameno. Tím se později jeřábník dostal s nákladem přes řadu domů na staveniště v proluce v Mahlerově ulici.

„Jeřáb přenášející po částech druhý jeřáb, který bude pracovat na stavbě, musí dosáhnout potřebné výšky. Aby se náklad zvedl nad střechy domů. Rameno však zároveň potřebuje určitou délku, aby se dostalo s nákladem do proluky,“ vysvětloval spolumajitel hotelu Zdeněk Vránek, proč montéři nejprve prodlužovali rameno jeřábu upevněného ve Ztracené ulici.

Komplikace vs. náročnost akce

Manévrům s rozměrnou technikou přihlíželi četní Olomoučané. Těm, kteří mířili do obchodů v uzavřené části frekventované ulice, se nelíbily komplikace spojené s přesunem stavebního stroje.

„Jak se dostanu do kožené galanterie! Nedostanu? Mají zavřeno? No to mě ohromně těší,“ zlobila se žena středních let.

„Pustíte mě? Já tady bydlím. Snad mohu jít,“ obrátila se na pracovníky, kteří zajišťovali uzavřený prostor, mladá matka s kočárkem.

„Je to náročná akce, hlavně ulička je poměrně úzká. Mahlerova je ovšem ještě užší, takže tam bychom se s technikou nedostali vůbec. Vše se muselo důkladně promyslet, aby se jeřáb v ulici otočil. Nakonec to vyšlo – vytočí se kousek nad zídkou,“ ukazoval směrem ke zděné zdi mezi domy spolumajitel hotelu Zdeněk Vránek.

Pokud by v řadě domů ve Ztracené ulici nebyl volný prostor, těžkotonážní jeřáb by se při přenášení nákladu neotočil.

Časem poputuje jeřáb zpátky

Stavební jeřáb firma přenášela a kompletovala dlouho do večera.

„Zbývá přenést několik posledních komponentů. Zítra ráno začnou s likvidací jeřábu ve Ztracené ulici, která by měla být v průběhu dopoledne opět průjezdná,“ uvedl Vránek.

Uzavírka se bude za pár měsíců opakovat. Poté, co stavební jeřáb ukončí své poslání při výstavbě nového hotelu, opět po částech na speciálním rameni jeřábu poputuje nad domy ve Ztracené ulici zpátky na připravený kamion.

Jeřábí show OBRAZEM

Jeřábnická akce v olomouckých uličkách
Jeřábnická akce v olomouckých uličkách
Jeřábnická akce v olomouckých uličkách
Jeřábnická akce v olomouckých uličkách
Jeřábnická akce v olomouckých uličkách