Loni se festival musel dokonce obejít bez velkého sponzora a skončil v červených číslech.

„Někteří parazitující podnikavci se na festivalu přiživují. Na soukromých pozemcích si staví stánky s občerstvením. Pokud bychom kvůli těmto nekalým praktikám přišli o sponzora, tak říkám na rovinu, že by to mohlo ohrozit budoucnost festivalu v Náměšti na Hané," vysvětlil dramaturg festivalu Michal Konečný.

„Rozhodli jsme se proto, že z jedné strany zahradíme ulici Na Hradě,“ vysvětlil.

Ulice Na Hradě vede od kapličky směrem k amfiteátru. Právě na pozemcích kolem ní si místní podnikatelé otevírají stánky včetně občerstvení.

V minulosti to odradilo pivovar, který festival sponzoroval. Přímo vedle tábořiště si jeden z podnikatelů postavil i pivní stan a jeho hosté rušili návštěvníky fesivtalu.

„Těchto pár lidí na festivalu parazituje. Chodí tam většinou hosté, kteří na festival ani nemají vstupenku, ale využívají našich služeb. Omezením v přístupu z jedné strany tomu chceme zabránit, zcela festival ohradit nemůžeme,“ uvedl Konečný.

Zahrada 2010. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Starostka: Zahradu tady chceme

Omezení přístupu se nebránili ani radní.

„Dostávám anonymní dopisy, bylo podáno trestní oznámení, že bráníme podnikání. My však máme zájem, aby tu festival zůstal. Je to pro obec prestiž, znamená to příjmy, a amfiteátr by navíc bez Zahrady byl využitý jen minimálně,“ řekla starostka Náměště na Hané Marta Husičková.

Do centra dění se lidé dostanou oklikou kolem zámku. Pořadatelé doufají, že se návštěvníci s touto změnou smíří.

„Jde nám o to, aby tu Zahrada mohla být i v budoucnu. Bez sponzora bychom museli výrazně zvýšit vstupné, a to nechceme,“vysvětlil Konečný.

Zahrada 2010. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Roztančené ska i Honza Nedvěd

Multižánrový festival Zahrada se letos koná od 1. do 4. července. Přivítá na 130 kapel a sólistů folkové, world i rockové scény. O ceny Krtek bude soutěžit 18 skupin a osm písničkářů a dvojic, kteří se probojovali konkurzem festivalu. Program se uskuteční na čtyřech scénách.

Hned v pátek 1. července v 18 hodin se na pódiu objeví vítězové minulých Zahrad – kapely Navostro, Shivers a Bezefšeho.

Po nich návštěvníky potěší Vlasta Redl, který se po pauze vrací ke koncertování, navíc s novou kapelou. Zahrada zažije také křest jeho knihy s názvem My tři a já.

Křestu se v Náměšti dočkají i desky. Platí to například o kapelách Bezefšeho, Koňaboj nebo Pětníku. Oslavovat budou také skupiny Sekvoj a Bluesberry. Ta první slaví třicet let, druhá dokonce sto.

„Kapelníkovi Bluesberry Petaru Introvičovi je šedesát let a kapele čtyřicet, což je rovná stovka,“ vysvětlil Konečný.

Vedle formací, které už několikrát na Zahradě hrály, přijedou také nováčci. Objeví se ska kapela Sto zvířat či Tomáš Klus. Po dlouhé době se s kytarou zastaví i Jan Nedvěd, který bude mimo jiné slavit pětašedesátku.

Během čtyř dnů se na čtyřech scénách mohou lidé zaposlouchat také do vystoupení Žalmana a spol., Luboše Beni a Matějw Ptaszeka, Happy to meet, Hradišťanu, Alibaby, Bujabézy, Roberta Křesťana a Druhé trávy, Létajících rabínů, Semtexu, Jumping drums nebo Jananas.

Hudební program festivalu ozvláštní i kapela z USA s názvem ETSU Time Pride Band.

„Zaměřuje se na předbluegrassové období americké hudební scény. Tvoří ji studenti a profesoři fakulty etnografie a věnují se historickému pojetí lidové hudby,“ vysvětlil Konečný.

Program budou doplňovat jam sessions, tanec, výstava fotografií nebo soutěže.

Pořadatelé nezapomněli ani na nejmenší a připravili jim dětský koutek.

Vstupenky jsou k dostání na webu www.casopisfolk.cz a v síti ticketportal.

ZAHRADA 2011: PODROBNÝ PROGRAM

Náklady na Zahradu: 3,5 milionu

Zahrada se letos koná podvaadvacáté, prvních osm ročníků se uskutečnilo ve Strážnici na Hodonínsku. Náměšť na Hané ho letos přivítá počtrnácté.

Náklady na festival činí zhruba 3,5 milionu korun, ze vstupného se uhradí zhruba 40 procent. Denně na koncerty chodí kolem 5000 lidí, trend je spíše sestupný.

Jiří Beneš a ČTK