„Máme tu pohromadě dokonce osm Zbrojovek Brno. Vozidla vyrobená v letech 1927 až 1936. Unikát!“ poukazoval Jiří Kohlíček ze Středomoravského klubu automobilistů a motocyklistů (SKAM).

Na 1,5 kilometru dlouhé trati se objevily „závoďáky“ vysoké technické a historické hodnoty. Co automobil či motocykl, co skvost a ozdoba startovního pole. Zastoupení měla každá automobilka. „Aerovky jsou tu tři stejné. Na startu jsou pragovky, škodovky a další značky,“ vyjmenovával Kohlíček.

Bílá kachna v hejně kachen divokých na rybníku v Litovli. 15. července 2021
Atrakce u Olomouckého rybníka: bílá kachna mezi divokými

Závodníci postupně absolvovali dvě kola Jízdy pravidelnosti do vrchu Posluchov s letmým startem s vyhodnocením rozdílu dosažených časů. Celkem ve čtyřech kategoriích: auto a moto do roku výroby 1939 a auto a moto z let 1940 až 1968.

„Vítězí posádka s nejmenším rozdílem časů mezi dvěma jízdami. Samozřejmě nám jde spíše o samotné setkání, než o zápolení se setinami vteřiny…,“ vysvětloval Jiří Kohlíček.

Transparent protestuje proti vedení objížďky uzavřené Jívavské ulice kolem základní školy Svatoplukova ve Šternberku. Červen 2021
Uzávěra průtahu Šternberkem se po protestech odkládá. Oprava ale bude delší

Unikátní akce připomněla závody bezmotorových minikár „hurtovnic“, které se na této trati, ale z kopce dolů, v minulosti konaly. První závod se v Mariánském Údolí jel 27. října 1968, kdy se na startu sešlo 37 majitelů „hurtovnic“.

Po dopoledním klání automobilových a motocyklových veteránů následovala projížďka veteránů údolím Bystřice.