Pestrou paletu lidových krojů představí návštěvníkům tradiční, v pořadí již pátý ročník, setkání ctitelů hanáckého kroje ve Velké Bystřici pod názvem „Slavnost kroje".

„Letos bychom chtěli návštěvníkům této slavnosti přiblížit, jak kroj žije v současné době, tedy na jevištích, při tanci, zpěvu či muzice," řekl starosta města Marek Pazdera.

Akce startuje v 9 hodin slavnostní mší v římskokatolickém kostele Stětí sv. Jana Křtitele, která bude doprovázená krojovanou účastí a tradičními lidovými písněmi.

Na Zámeckém náměstí a v amfiteátru se diváci seznámí se současnou podobou lidových krojů, vyvrcholením slavnosti bude ve 14 hodin společný koncert brněnské kapely Cimbal Classic a hanáckého mužského sboru Rovina. P

Pro děti připravilo místní mateřské centrum bohatý program v podobě dětské dílničky, malování na chodník, výroby dárků ke Svátku matek.

Dobroty i zoo koutek

Návštěvníci velkobystřických farmářských trhů zase budou mít možnost ochutnat a nakoupit produkty českých a polských farmářů a to v rámci česko-polského projektu „Haná ve Slezsku, Slezsko na Hané".

Trhy se konají současně s folklorními Slavnostmi kroje od 8 do 12 hodin na Zámeckém náměstí.

„Chybět nebudou ani živá zvířátka v selském ZOO koutku," poznamenala Martina Žbánková, referentka Kulturního a informačního centra ve Velké Bystřici.

Na ty, kteří mají chuť se vrátit do dětství a zavzpomínat si na zvuk hliněných kuliček chrastících v plátěném pytlíku čeká Bystřická kuličkiáda.

Místní jednota Orla připravila akci od 14 do 16 hodin v prostorách zámeckého parku za amfiteátrem.