Nekuřáci, kteří cigaretovému dýmu neholdují, mohou teď na nekrytých stanicích vyjádřit svoji nelibost nanejvýš tím, že poodejdou o kousek dál.

Zákonná norma až do konce minulého měsíce zapovídala kouření na všech zastávkách bez rozdílu. To ovšem vyvolávalo časté spory a dohady o tom, kde vlastně začíná a kde končí území, na němž si může kuřák zapálit cigaretu.

S tím je teď konec, neboť pravidla hovoří jasně – kouřit se nesmí jen v zastřešených zastávkách a na krytých peronech.

Co na to cestující?

„Nechápu, proč se tyto záležitosti neustále mění a proč politici předělali zákon zrovna takhle. Je to podivné. Myslím, že by udělali lépe, kdyby se zabývali užitečnějšími věcmi,“ myslí si pětadvacetiletá Jitka Hošková, kterou Deník oslovil poblíž zastávky U Bystřičky.

„Nejsem zapřísáhlá nekuřačka, občas si zapálím v hospodě. V civilizovaných zemích však obvykle takový zákaz platí, podobně jako třeba pití alkoholu v ulicích. Tak proč se vracet zpátky?“ kroutila hlavou Hošková.

Kouření na ostrůvku bez omezení

Krytá není ani zastávka na Žižkově náměstí. Na tramvajovém ostrůvku si teď mohou vyznavači tabákových požitků pokuřovat dle libosti.

Třiašedesátiletá Pavla Černá, která tam čekala na tramvaj, je nekuřačka.

„Pokud není zastávka krytá, tak mi krátkodobě dým nevadí. Chápu, že kuřáci to mají někdy těžké. Ať si klidně zapálí, vzduch kouř odvane pryč. Ale v kryté zastávce pod střechou? Tak to je něco jiného. To mi dost vadí, protože kouř se tam tak rychle nerozptýlí,“ zamýšlela se Olomoučanka, která si ještě velmi živě pamatuje doby, kdy se kouřívalo z dnešního pohledu na naprosto nepřípustných místech – třeba přímo v nádražních halách, nebo dokonce v lékařských ordinacích.

Pokud se stane, že si někdo zapálí na zastřešené zastávce přímo vedle paní Černé, nevolá policii, ani dotyčného nenapomene.

„Raději to tu chvilku přetrpím. Lidi jsou různí a někdy dokážou být agresivní i kvůli maličkostem. Nikdy si nemůžete být jistý, jak by ten člověk zareagoval,“ řekla Černá.

Strážníci změnu vítají

Podle městské policie se ovšem najde dost lidí, které cigaretový kouř k vytočení linky dožene. Strážníci navíc kontrolují zastávky i při svých pochůzkách.

„Strážník je oprávněn uložit blokovou pokutu za tento přestupek na místě do výše tisíc korun,“ upřesnila Vladimíra Marková z olomoucké městské policie.

V letošním roce se zabývali celkem sto čtyřiceti přestupky, které se týkaly kouření na zastávkách.

„Z toho sto dvanáct se jich řešilo domluvou a dvacet osm blokovou pokutou. Celková výše uložených pokut je 14 300 korun,“ vypočítala Marková.

Strážníci změnu zákona vítají. Ukončila spory o to, kde ještě je zastávka a kde už začíná svobodná zóna pro kuřáky. Případně v jak velké vzdálenosti od stěžovatele kuřák stál a nakolik konfliktní situaci způsobily nepříznivé povětrnostní podmínky.

„Přesné vymezení míst, kde je kouření zakázané zákonem, zjednodušuje dokazování přestupku strážníkem. Příslušný občan se totiž často hájil tím, že nekouří v prostoru zastávky, protože jeho definice nebyla v dříve platné právní normě uvedena,“ vysvětlila Marková.