Čtyřicetiprocentní Jakamarus, který dříve vyrábělo olomoucké Seliko, se s vyhlášením prohibice přestal v Těšeticích stáčet.
„Pozastavili jsme distribuci. Nestáčíme. Je to nepříjemné. I když nakupujeme líh jen od renomovaných tuzemských lihovarů, musíme opatření respektovat," uvedl jednatel pálenice Alexandr Zarivnij. V Samotiškách, kde vyrábějí několik druhů ovocných pálenek, stopli prodej.
„Zastavili jsme i internetový obchod," uvedl jednatel společnosti Josef Jašek.
Obě malé výrobny přicházejí o peníze. Jak podnikatelé z Olomoucka uvedli, jinde jsou na tom ještě hůře a obávají se, že mimořádné opatření zakazující destiláty s alkoholem od dvaceti procent nemusejí přežít.
„Začíná sezona pěstitelského pálení, na které se nyní orientujeme a čekáme na další rozhodnutí pana ministra. Zaměstnanci se věnují pálenici a náhradní práci. Mnozí malí výrobci, kteří nemají takovou alternativu, jsou na tom hodně zle," poznamenal.
Dopady prohibice na malé pálenice budou závislé na délce platnosti mimořádného opatření.
„Musíme státu skládat pojistku spotřební daně předem, ve formě celní jistiny, která malé výrobce nesmírně zatěžuje," popisoval ekonomiku Alexandr Zarivnij.
Zároveň se malé likérky obávají toho, co přijde poté, co ministr Leoš Heger odvolá mimořádné opatření.
„Slyšíme o zpřísňování legislativy. To vnímám velmi negativně, protože už nyní visí nad menšími výrobci Damoklův meč. Není potřeba legislativu zpřísňovat, je potřeba hlídat dodržování stávající," poznamenal.
SOUVISEJÍCÍ: Pálenice na Hané jedou naplno. Prohibice na ně neplatí