Nejde však jen o IT odborníky, v jejichž platech jsou v jednotlivých krajích významné rozdíly.

„Mám deset let praxe a beru pětadvacet, zatímco kolega v Praze má za stejnou práci plat padesát tisíc korun. Je to nespravedlivé, ale do Prahy se kvůli tomu stěhovat nebudu. Jsem olomoucký patriot a zůstanu tam, kde to mám rád. Je ale pravdou, že v Praze se zase více utratí,“ uvedl Martin, který nechtěl uvést celé jméno, aby za výřečnost neměl ve firmě problémy.

Průměrná hrubá měsíční mzda IT odborníků se skutečně významně liší podle toho, kde dotyčný pracuje, a obšírně o tom vypovídají statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ): v minulém roce v hlavním městě přesáhl jejich průměrný plat 54 tisíc korun.

Například na jižní Moravě měli hrubou měsíční mzdu v průměru něco přes 39 tisíc korun, nejméně brali ti, co pracují v Karlovarském či Olomouckém kraji – zhruba 29 tisíc korun.

Čím to? „Tyto rozdíly jsou způsobeny odlišnou situací na trhu práce. Zatímco v Praze je mnohem širší nabídka pracovních příležitostí a nízká nezaměstnanost a zaměstnanec nespokojený se svou mzdou může relativně snadno přejít k jiné firmě, která nabízí lepší platové podmínky, v Olomouci by jiné vhodné místo hledal s mnohem většími obtížemi,“ uvedl Jaroslav Mikšaník, vedoucí oddělení analýz a prognóz Úřadu práce v Olomouci.

Zatímco v okrese Olomouc na jedno volné místo připadalo na konci července jedenačtyřicet uchazečů, v Praze to byli pouze dva.

„Další otázkou je výše nákladů – v Praze jsou nejen vysoké mzdy, ale i ceny. Může se tedy může stát, že běžní zaměstnanci v Praze, kteří nemajíplat o tolik vyšší než jinde, mohou mít z důvodu vysokých nákladů nižší životní úroveň,“ poznamenal Mikšaník.

ČTĚTE TAKÉ:Průměrná mzda v kraji: 19 875 korun, čtvrtá nejnižší