Vznikla zde zóna s „třicítkou", ale hlavně došlo ke zjednosměrnění velké části ulice Na Vozovce. Na to navázaly změny v jednosměrných ulicích. Součástí je i nové vodorovné dopravní značení v ulici Na Vozovce umožňující pohyb cyklistů.

„Jedu z Kmochovy dál směrem k Floře, a jednosměrka mě dost zaskočila. Už dříve ty jednosměrky mezi třídou Svornosti a Štítného byly o nervy,“ reagoval naštvaně řidič, který ve středu po poledni zastavil uprostřed křižovatky ulic Na Vozovce a Dvořákova.

Vizualizace nového obchodního centra Galerie Šantovka 2 z roku 2018
Šantovka 2 jde pro povolení, investor chystá i proměnu "jedničky"

Na změnu organizace provozu v ulicích upozorňuje přechodné dopravní značení.

Postupné zavádění zón 30 v některých lokalitách Olomouce podle magistrátu souvisí s Plánem udržitelné městské mobility, snahou zklidňovat dopravu a přiblížit se trendům západní Evropy.

„Tento systém regulace dopravy je známý třeba ze sousedního Rakouska nebo Německa,“ vysvětloval Martin Luňáček z útvaru hlavního architekta.

„Městu takový způsob regulace dopravy umožňuje realizovat opatření ve prospěch cyklistů a lépe pracovat s veřejným prostorem,“ dodal.

Policie prošetřuje útok sprejera na centrálním olomouckém hřbitově. Z některých pomníků půjde odstranit barva jen těžce, zůstanou zřejmě poškozené.
Lidé odsuzují vandalský útok na olomouckém hřbitově, něco ani nepůjde vyčistit

Zpomalení dopravy zvyšuje bezpečí chodců, následky případných nehod jsou prokazatelně méně závažné. V těchto zónách také často platí přednost zprava, což podle odborníků vede ke zvýšené pozornosti řidičů. Snižuje se také hluk a imise z dopravy.