Magistrát chce situaci do budoucna řešit inteligentním dopravním systémem s kamerami.

„Doprava od Hlavního nádraží až po Hotelový dům není ideální. Co se týče počtu nehod, jen na průtahu Olomoucí se jich za poslední tři roky stalo 225. Je to dáno tím, že řidiči zde přidají na rychlosti, přejíždějí z pruhu do pruhu, mnohdy má vliv i nepozornost," uvedl koordinátor BESIP pro Olomoucký kraj Miroslav Charouz.

Velkou roli hraje podle experta také spěch řidičů, kteří projíždějí křižovatkou, i když už na semaforu padne červená.

„Spousta lidí se snaží v poslední chvíli projet křižovatkou. Když to stihne auto před ním, zkusí to také. Prostě se zde kombinuje spěch s malou pozorností, a kvůli tomu v tomto úseku zaznamenáváme velké množství nehod. Sice nejsou vážné, ale je jich opravdu hodně," okomentoval Miroslav Charouz.

Zkušenosti se zbrklými řidiči na průtahu městem má i Jiří Bouda, který přes Velkomoravskou ulici jezdí několikrát denně.

„Už párkrát jsem byl svědkem toho, jak si řidiči na posledních chvíli jízdu na červenou rozmyslí a prudce zabrzdí. To pak má člověk co dělat, aby na to stihnul zareagovat a nenaboural. Stejně jsou na tom lidé za mnou. Poškrábaný lak nebo promáčknutý plech je hned na světě," promluvil o svých zkušenostech Jiří Bouda.

Úsek nejčastějších lehkých nehod v Olomouci

Monitorování zelené vlny

Situaci by podle odborníka na bezpečnost dopravy Charouze pomohlo řešit pečlivé monitorování zelené vlny na semaforech i kamerový systém, který by zaznamenával chování bezohledných řidičů.

„Je důležité, aby byly semafory pravidelně monitorovány a nedocházelo k tomu, že se tříští dopravní proud. Uvítal bych také opatření ze strany policie či magistrátu. Vhodný by byl například kamerový systém, díky kterému by se dali postihovat řidiči nerespektující dopravní značení," navrhoval Miroslav Charouz.

Monitorovací systém sice olomoučtí policisté využívají, je však instalován především v centru.

„Naše kamery monitorují především centrum města a oblasti, kde je větší riziko kriminální činnosti. Na průtahu Olomoucí kamerový systém nemáme," potvrdil mluvčí městské police Petr Čundre.

Inteligentní dopravní systém

To by se však v budoucnu mohlo změnit. Olomoucký magistrát nyní zpracovává materiály k projektu Inteligentní dopravní systém, který počítá i s kamerami mimo centrum.

„Odbor koncepce a rozvoje právě pracuje na studii k Inteligentnímu dopravnímu systému. V té se do budoucna počítá i s monitorovacím systémem ve vztahu k dopravě," uvedla mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá a doplnila že v souvislosti s dopravou na Velkomoravské ulici zpracovává odbor ještě další projekt.

„Velkomoravská ulice musí být prioritně optimalizována pro automobilovou dopravu, a to zejména co se týče plynulosti dopravy. Zrovna v tuto chvíli odbor koncepce a rozvoje dostal za úkol koordinovat do budoucna úsek komunikace od fakultní nemocnice až po třídu Míru. Práce na optimalizaci plynulosti dopravního provozu probíhá," doplnila na závěr mluvčí Radka Štědrá.