Ředitelství silnic a dálnic České republiky zprovoznilo u Lešné 1700 metrů dlouhý úsek za téměř 550 milionů korun bez daně, který je součástí plánované přeložky stávající silnice.

Zároveň je také částí takzvané Palačovské spojky, tedy připravované rychlostní silnice která propojí D1 u Hranic s Valašským Meziříčím.

Spojka bude součástí hlavního tahu z Hané na Valašsko a Slovensko a výrazně odlehčí dopravně přetíženým Hranicím a okolním obcím. 

Na právě otevřené nové silnici u Lešné jsou tři mosty, stavební dělníci také vybudovali čtyři protihlukové stěny o délce dvou klilmetrů a celkové ploše zhruba devět tisíc čtverečných metrů.

Další část spojky z Lešné do Palačova, která přinese úlevu přetížené dopravě v obcích, chce ŘSD do tří let. 

„Máme ambici dokončit celou Palačovskou spojku do roku 2017 a pokusíme se tento cíl splnit. Nyní otevíráme jeden úsek, část obchvatu Valašského Meziříčí a ke stavbě máme připravené další varianty," řekl minulý týden ministr dopravy Antonín Prachař na setkání s hranickými zastupiteli.

Palačovská spojka

Hranice: 12 tisíc aut za den

Palačovská spojka bude dopravní tepnou mezi Přerovskem, Valašskem a Slovenskem. Její výstavba by tak značně ulevila i východní oblasti Hranicka, kterou prochází nyní výrazně zatížená silnice první třídy I/35.

„Výstavba Palačovské spojky by pro nás byla velice významnou pomocí z hlediska tranzitní dopravy, která proudí přes Hranice a podél údolí Bečvy. Tato věc se totiž krátkým obchvatem řešit nedá. Jediným řešením je stavba Palačovské spojky, o kterou město dlouhodobě usiluje. V současné době je problém zejména v provozu kamionů," sdělil tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Podle posledního měření intenzity dopravy v roce 2010 projede přes Hranice po silnici I/35 přibližně dvanáct tisíc automobilů za den.