„Do neděle se podařilo otestovat přes 420 vzorků. Velká část byla z mobilního zařízení u Litovle a Uničova. S tím také souvisí vyšší pozitivita, která dosáhla bezmála 18 procent,“ uvedl v pondělí mluvčí Ústavu molekulární a translační medicíny Peter Vanek.

Laboratoř vyšetřuje vzorky na koronavir dodané olomouckou vojenskou nemocnicí, z odběrového místa v Hranicích, ale také ze Zlína.

„Testů máme dostatek, několik tisíc,“ sdělil.

Velkokapacitní laboratoř neodmítla pomoc jiným regionům, kde pracoviště tak dobře nestíhají vyšetřovat dodávaný biologický materiál. „Dnes jsme letecky obdrželi 500 vzorků z Prahy. Jsme připraveni pomoci,“ informoval Peter Vanek.

Až tisíc vzorků za den

Laboratoř ÚMTM je schopna zanalyzovat až 1000 vzorků za den. Analýza zde probíhá metodou PCR, tedy průkazem nukleové kyseliny.

V Olomouckém kraji testuje vzorky na přítomnost koronaviru také Ústav mikrobiologie Fakultní nemocnice Olomouc, který je schopen provést až 100 testů denně a laboratoř v Nemocnici Prostějov.

„Nadále platí, že odběr vzorků a jejich testování u samoplátců bohužel v současné době nejsou možné,“ uvedl mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Přibylo odběrových míst. V kraji jich je sedm. Jen odběrové místo ve Fakultní nemocnici Olomouc od soboty do pátku minulého týdne provedlo na 400 odběrů.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in