Zájem o bydlení v soukromí je podle realitních makléřů velký, váhat se nevyplácí. „Zájem je velký a to spíš o větší byty dvou a více pokojové. Čím větší byt, tím víc se tam spolubydlících vejde a tím pádem je to nájem i levnější. Mohou se dostat na částku asi dva a půl tisíce na osobu,“ uvedla z olomoucké realitní kanceláře DACHI Olga Muzikantová.

Podle Jindřišky Zavadilové z realitní kanceláře DUO-REAL v Olomouci studenti hledají podnájmy už od poloviny srpna. „Obracejí se na nás a většinou chtějí větší byty, chtějí být po hromadě. Pokud jich je ubytovaných v bytech víc, tak se ceny pohybují od dvou tisíc do dvou a půl tisíc na osobu,“ uvedla makléřka s tím, že za poslední týden pronajali asi pět bytů.

„Ještě je možnost nějakých bytů, ale je to už omezené. Někteří klienti si totiž studenty ubytovat nepřejí. Mají s nimi třeba špatnou zkušenost,“ doplnila Zavadilová.

Naopak dobrou zkušenost se studenty má třiadvacetiletá Kateřina Svozilová z Olomouce. Ta pronajímá byt „jedna plus jedna“ už dlouhá léta. „Když jsem zadávala inzerát, byl o něj velký zájem. Jako nájemníky upřednostňuji buď dvě dívky, nebo pár. Ženy jsou pořádnější. Avšak nikdy jsem s nájemníky problémy neměla,“ doplnila mladá žena.