Lidé mohou přispět do veřejné sbírky nebo si objednat jízdenky či upomínkové předměty v novém e-shopu. Ve veřejné sbírce se zatím na opravu historické tramvaje vybralo přibližně 440 tisíc korun. Lidé mohou přispět také tím, že si koupí čestné jízdenky nebo upomínkové předměty.
„Tento týden zahájil provoz elektronický obchod, výnosy z prodeje půjdou na záchranu tramvaje. E-shop společně se sbírkou má vlastní webové stránky na adrese www.esmedia.cz/tramvaj. Milovníci historie a občané, kteří chtějí podpořit záchranu cenné památky si v něm mohou koupit trička, hrnky, kravaty nebo šátky s motivem tramvaje,“ sdělil mluvčí sbírky Ivo Heger.
Na konto na obnovu historické tramvaje poputuje polovina z ceny nabízených výrobků. Lidé si mohou čestné jízdenky do historické tramvaje a propagační předměty koupit také na dispečinku DPMO v Legionářské ulici, v ČD centru ve vestibulu hlavního vlakového nádraží, v pokladně DPMO v Koželužské ulici a v prodejně u tramvajové zastávky Autobusové nádraží–podchod.
Tramvaj s číslem 223 vyrobily podle návrhu secesního architekta Jana Kotěry Ringhofferovy závody Smíchov. Vůz původně sloužil pražským cestujícím. Olomoucký dopravní podnik jej získal až v sedmdesátých letech minulého století a využíval jej nejprve jako služební vůz, později jej nechal částečně opravit.
V roce 1992 bylo vozidlo jednou z kulis při natáčení filmu Záhada hlavolamu, o deset let později si zahrálo i ve snímku Doktor Živago. V roce 1996 byla tramvaj vyhlášena kulturní památkou.