Lidí se u voleb moc neukázalo. Přesto – jaký jste měl pocit, když jste urnu vysypali?

Očekával jsem, že obálek bude málo. V průběhu voleb jsme si účast kvůli zájmu médií počítali a také jsme chtěli ke konci vědět, jak na tom budeme, kolik odevzdaných hlasů je, jak dlouho nám bude sčítání trvat.

Byla to asi nejmenší hromádka, kterou jste kdy viděli…Eurovolby - sčítání hlasů volební okrsek 41 na ZŠ Heyrovského v Olomouci

Přesně tak. Alespoň za moje působení při různých volbách ať komunálních, do senátu, parlamentních nebo krajského zastupitelstva. Už coby komisař něco pamatuji.

Projevilo se to i na čase sčítání?

Určitě. Byli jsme hotoví velice rychle. Během tři čtvrtě hodiny. A to ještě proto, že jsme věděli, že hlasů máme málo a raději budeme pomalejší a pečliví než rychlí, protože když čísla nesedí, musí se některé výpočty dělat komplet znovu a je to zdržení, které se nevyplatí.

Jak se účast vyvíjela, jak přispěl druhý den?

V pátek jsme byli na devíti procentech a v sobotu se vyšplhala na patnáct procent. Co se týká množství voličů, kteří přišli, jeden den by stačil bohatě.

Říká se, že Češi jdou k volbám, pokud nejedou na chatu. Když začalo v sobotu pršet, projevilo se to nějak?

Nepřišel nikdo. Zrovna tak v pátek večer, když začaly seriály, tak kolem osmé jako když utne. Potom zase až před koncem dorazilo pár lidí. Vlny byly podobné jako jindy, akorát v několikanásobně menším měřítku.

Jací lidé chodili?

Mladí voliči, střední věk i jedna opravdu velmi stará paní, která přišla o berlích. Říkali jsme si, že je to úžasné, protože spousta mladých, zdravých nedojde. Paní sotva chodila, ale stálo jí to za to. Bylo to až dojemné.

Platí ještě, že někdo bere volby jako svátek demokracie a přijde ve slavnostním?

Úplně vyparáděného jsem nikoho neviděl, byť na některých voličích bylo vidět, že se oblékli lépe, než kdyby šli do samoobsluhy.

Zajímavá čísla. Miliony Evropanů odvolily, výsledky budou v neděli večer

V pěti okresech Olomouckého kraje se volilo v 399 obcích. Celkový počet voličů z Jesenicka, Šumperska, Olomoucka, Prostějovska a Přerovska se pohybuje kolem pět set dvaceti tisíc.

Ve čtvrtek se začalo volit ve Velké Británii a Nizozemsku, jako poslední zavřely volební místnosti v neděli v Itálii. Během čtyř dnů mělo příležitost rozhodovat o vedení Evropské unie v příštích pěti letech zhruba 400 milionů Evropanů z osmadvaceti členských států unie.

Český statistický úřad výsledky zveřejní v neděli po 23. hodině.

Češi rozhodovali o obsazení 21 ze 751 křesel Evropského parlamentu, jediného přímo voleného orgánu EU. Na výběr měli 849 adeptů kandidujících za 38 uskupení.

K referendu o přistoupení České republiky k Evropské unii přišlo v červnu 2003 55,21 % občanů. Přes 77 procent si jich přálo být součástí EU. V prvních českých eurovolbách o rok později volilo 28,30 procent lidí, v roce 2009 28,22 procent. Letošní výsledky podle odhad takových hodnot zdaleka nedosáhnou.