Město nejprve musí vyjednat vlastnictví pozemků s ministerstvem práce a sociálních věcí, jelikož stát chce v lokalitě v blízkosti ulice Mošnerova vybudovat nový úřad práce.

„Protože úřad práce nezastaví veškeré pozemky, kterými disponuje stát, tak bychom mohli jako město část pozemků získat do vlastnictví," řekl olomoucký primátor Martin Novotný.

Zda se to podaří, by radnice mohla vědět do konce roku.

Město zatím žádný domov pro seniory nemá, a proto věří, že projednávání dopadnou podle jeho představ.

„Počítáme s jednačtyřiceti jednolůžkovými a deseti dvoulůžkovými pokoji pro manželské páry. Domov bychom rádi umístili do města, nikoli na okraj a začlenili jej do běžné zástavby. Zamýšlíme využít sousedství olomoucké fakultní nemocnice, která by nám mohla zajistit stravování, prádelnu, zdravotnické služby a podobně," uvedla náměstkyně primátora Eva Machová.

Kromě domova pro seniory radnice zvažuje i další možnosti využití místa.

„Pokud bychom se stali vlastníky lokality, uvažujeme i domu s pečovatelskou službou, zázemí na hraní pro děti, případně mateřské školce. Nejdřív však musí vyrůst nový úřad práce," sdělil Novotný.

Případnou cenu za stavbu město zatím nemá, protože ze studie náklady nevyplývají. Velmi hrubý odhad se může podle primátora pohybovat okolo sta milionů korun.

V Olomouci je nyní pro seniory jen domov v městské části Chválkovice, který zřizuje Olomoucký kraj. Spolu s chráněným bydlením a nově stavěnou budovou poskytne zázemí pěti stům lidí.