„Na místě krutosti bude odhalena pamětní deska s popisem hrůzných událostí. Deska bude mít své místo na vydlážděném kříži, který zde v těchto dnech vzniká," uvedl přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP).

Vzpomínkové akce se zúčastní pozůstalí obětí masakru ze Slovenska a Německa, ale také pamětníci.

Přerovští zastupitelé přijali v souvislosti s touto tragickou událostí na svém pondělním zasedání prohlášení.

„O tomto hrůzném činu se do roku 1989 nemluvilo. Jeho objektivní interpretace přispívá k česko-německému porozumění a soužití. Staré křivdy nelze napravit, ale je povinností nás všech si připomínat, co se na Švédských šancích po skončení druhé světové války stalo a jednat tak, aby se podobné hrůzy neopakovaly," uvádí se v něm.

Na Švédských šancích bylo v noci z 18. na 19. června 1945 zavražděno příslušníky 17. pěšího pluku z Petržalky, kterým velel poručík Karol Pazúr, na 71 mužů, 120 žen a 74 dětí.

Nejmladším popraveným dětem bylo šest, sedm a osm měsíců. Kopat hrob museli tehdy pomáhat i lidé z nedalekých Lověšic.

„O tragédii se dlouhá léta nemluvilo. Historik František Hýbl ale nenechal příběh spát a střípek po střípku dával dohromady fakta. V těchto dnech vydává za podpory města knihu, která bude pokřtěna v pátek 19. června," zmínila Daniela Novotná z kanceláře primátora.

Historik našel i neznámé detaily

Fakta o hrůzném činu, osudech obětí, ale i o vinících masakru sbíral František Hýbl téměř třicet let, a to po celé Evropě. Samotná kniha vznikala necelý rok.

Během badatelské práce se mu podařilo zjistit i detaily, o nichž do té doby neměl nikdo ani tušení.

Tragická událost inspirovala k natočení dokumentu i přerovskou televizní reportérku Svatavu Měrkovou.

Její film s názvem „Bez šance" bude k vidění 19. června ve 21 hodin na nádvoří přerovského zámku.

Soutěž o novou knihu

Lidé, kteří chtějí získat jako první unikátní publikaci Františka Hýbla s názvem Krvavá noc na Švédských šancích, se mohou zapojit do soutěže města.

Stačí správně odpovědět na otázku: „Do katastru které obce patří kopec zvaný Švédské šance?"

Své odpovědi mohou lidé zasílat na e-mailovou adresu: lenka.chalupova@prerov.eu. Knihu vyhrává každá pátá správná odpověď.