Svatomartinské víno, které se má podle zažité tradice začít prodávat nejdříve 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut, si mohli Olomoučané zakoupit i ve vinotéce Kaštánek v Kosinově ulici.

„Tuto tradici dodržujeme každý rok a stále rozšiřujeme sortiment. Letos máme v nabídce vína od třech vinařů. V prodeji budeme mít Svatomartinské víno aspoň měsíc,“ uvedl David Pravda, vedoucí vinotéky.

Zájem stále stoupá. „V poslední době je o toto víno velký zájem, a to také díky propagaci vinařského fondu. Před dvěma lety bylo na trhu tři sta padesát tisíc lahví Svatomartinského vína, loni šest set tisíc a letos se počet zvýšil o rovných sto tisíc lahví,“ řekl nadšeně Pravda.

Na odbyt tohoto aromatického vína si nemohl stěžovat ani velkoobchod s vínem Avitis. „Máme v Olomouci dvě pobočky. Musím říct, že letos byl zájem markantní,“ uvedla Petra Novotná, jednatelka velkoobchodu.

„Svatomartinské víno kupuji letos poprvé. Jsem zvědavá, jak bude chutnat,“ řekla šestadvacetiletá Olomoučanka, která stála řadu před vinotékou v Lafayetově ulici.

Svatomartinské víno chutná po tropickém ovoci. „Je to velice lehké víno, které je velmi aromatické a charakteristické chutí tropického ovoce,“ vysvětlil Pravda. „Má nižší obsah alkoholu a je určené pro rychlou spotřebu, ne pro archivaci,“ dodala Novotná.