Silvestrovský běh i výšlap v parku

Také pohybem se mohou lidé rozloučit s letošním rokem. Ve středu 31. prosince se v olomouckých Smetanových sadech koná tradiční akce Silvestrovský běh.

Společný start pro všechny zájemce je stanoven na 14 hodinu před hudebním pavilonem, prezentace pak začíná už o hodinu dřív. Všichni zájemci si mohou vybrat z několika tratí.

Uběhnout mohou jedno kolo o délce 1300 metrů, dvě kola ve vzdálenosti 2600 metrů nebo čtyři kola o 5200 metrech.

„Trať je možno absolvovat i na kolečkových bruslích, s kočárkem, na trakaři či třeba se psem. Každý účastník obdrží startovní číslo s kuponem, který bude po skončení závodu slosován. Silvestrovský běh není závodem a koná se za každého počasí," uvedl Adam Fritscher, předseda pořádající TJ Ligy stovkařů Olomouc.

Na středu 31. prosince je v olomouckých sadech připraven i Silvestrovský dopolední výšlap a pokec.

„Projdeme se, protáhneme, pobavíme a tím více nám půjdou večer do žaludku silvestrovské dobroty," lákají v pozvánce organizátoři silvestrovské nordic walkingové procházky.

Hole příchozím zapůjčí zdarma, sraz je uvnitř prodejny s čajem a kávou TEA-PEK v Kateřinské ulici v Olomouci a to v 10 hodin. Zájemci by měli svoji účast potvrdit e-mailem na adresu senkio@seznam.cz a uvést výšku postavy nebo osobně v čajovně. Více informací najdou na www.nordicwalking-olomouc.cz

Berlínská filharmonie v Metropolu

Vychutnat si poslední hodiny letošního roku společně s Berlínskou filharmonií mohou 31. prosince návštěvníci olomouckého kina Metropol.

Přímý přenos silvestrovského galakoncertu nabídne hudbu Jeana-Philippa Rameaua, z níž se posluchači mohou těšit na úryvek z opery Dvorní Indové, následovat bude lidová opera Háry János od Zoltána Kodályho a výběr z oblíbených Slovanských tanců Antonína Dvořáka.

Filharmonii bude řídit dirigent Sir Simon Rattle. Silvestrovský koncert začíná v 17.30 a vstupné je 230 korun. 

Večerní procházka v zoo

I poslední den v roce je otevřená olomoucké zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Každý den až do 4. ledna tam lze také zažít nevšední večerní prohlídky.

"Zastavte se, zvolněte a přijďte tam, kde se nepospíchá. Do zasněžené rozsvícené zahrady plné zvířat," zve zoo návštěvníky.

Pokladny jsou otevřené od 9 hodin do 18:30. areál zavírá ve 20:30.  Průvodce vychází z dětského hřiště v areálu zoo v 16:00, 17:00 a v 18:00.

Konec roku na vodě

V Hněvotíně se rozloučí se starým rokem po napnutými plachtami. Letošní závěrečná párty totiž nese název Silvestr 2014 aneb konec roku na vodě.

Příchozím se tak bude hodit námořnický, pirátský či třeba vodácký kostým.

„Zábavu pořádáme v našem kulturním domě a bude na půl maškarní. Ve vstupném za 400 korun je zahrnuta večeře formou rautu, nealko, drobné pohoštění a novoroční přípitek. O půlnoci pak bude ohňostroj," řekl starosta obce Jaroslav Dvořák.

Připomněl, že hned na druhý den, 1. ledna se mohou všichni vydat na výšlap do hněvotínských skal.

„Budeme mít připravený vyprošťovák, nějaký guláš nebo polévku, rozdáváme i teplé nápoje. Zapálíme tam oheň, takže bude možné si opéct i buřta, ale spíš je to procházka do přírody. Loni tam bylo okolo dvě stě lidí," doplnil.

Běh u Berouna už po jednatřicáté

Jednatřicátý ročník silvestrovského běhu se chystá na 31. prosince i v Moravském Berouně. Prezentace začíná od 8.15 v tělocvičně Slovan.

Příchozí si mohou vybrat z několika kategorií. Poběží se od křižovatky ve směru na Nové Valteřice a zpět. Žákovské kategorie vyběhnou v 9.30, dorost a dospělí o půl hodiny později. Startovné je ve výši 40 korun a platí jej jen dospělí.

Prohlídka hradu a zábava na náměstí

Na prohlídku vánočně vyzdobeného hradu, dobré jídlo i pití zve na Silvestra hrad Šternberk.

Akce s názvem Silvestrovský hrad začíná od 10 hodin a kromě prohlídek si návštěvníci užijí hudební vystoupení flašinetářky a posezení u muziky a dobrého vína v Hodovním sálu.

Vstupné do silvestrovského hradu činí 140 korun, snížené vstupné 100 korun a rodinné vstupné 380 korun. Program končí v 16 hodin. 

Silvestrovskou noc pak lze prožít na Hlavním náměstí, kde program začíná v 17 hodin odpoledne.

„Od půl šesté je připraveno promítání pohádky nejen pro děti, vypouštění lampionů štěstí, maškarní bál a o půlnoci velký ohňostroj. Na náměstí budou připraveny vyhřívané stany, sudy s ohněm a občerstvení," sdělila mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Na Vrtůvku i Kamennou boudu

Teplý punč, kabanos nebo velký táborák obvykle nechybí na tradičním setkání 31. prosince ve Vrtově, v údolí řeky Vrtůvky na Olomoucku. Místo, kde se lidé už několik let schází, je asi kilometr a půl za Přáslavicemi, kilometr a půl od Velké Bystřice a asi kilometr od obce Mrsklesy. Akce začíná okolo 10 hodiny dopolední a trvá do setmění.

„Zázemí tam bude od 10 do 18 hodin. Potom už je tma a rozejdeme se domů," řekl starosta Přáslavic

Tradičním místem, kam každoročně v poslední den roku míří stovky lidí, je Kamenná bouda, místo na lesním úseku Bělá mezi Velkým Újezdem a Tršicemi na Olomoucku.

Akci, která se poprvé uskutečnila v roce 1984, pořádají už letitě pod svou patronací dobrovolní hasiči z Velkého Újezdu. Letošní setkání začíná od 10 hodin a potrvá do setmění, občerstvení bude zajištěno.

Šampaňské a koláčky v zahradě

Šampaňské a sladké koláčky čekají 31. prosince na všechny v zámecké zahradě ve Velkém Týnci.

„Scházíme se o půl dvanácté, popovídáme si, hraje muzika, popíjíme a pak odpočítáváme půlnoc. Chybět nebude ani ohňostroj. Každoročně chodí tak tři sta lidí," odhadl starosta Velkého Týnce Petr Hanuška.