Víc možností přinese nabídka sezónních prací, ovšem výraznější nábor lidí analytikové trhu práce neočekávají.

Krajská pobočka ÚP ČR v Olomouci má v databázi necelých osmnáct set volných pracovních míst, konkrétně v okrese Olomouc je to šest set padesát pozic a na jedno volné místo tady připadá dvacet čtyři uchazečů.

Zaměstnavatelé stále nabízí nejvíc příležitostí pro kvalifikované dělnické strojírenské profese jako jsou soustružníci, zámečníci, svářeči a nástrojáři.

„Dále to jsou pozice na obchodní zástupce, finanční a pojišťovací poradce. V nabídkách jsou i strážní a vrátní, řidiči nákladních automobilů zejména kamionové dopravy," vyjmenoval Jaroslav Mikšaník, z Referátu trhu práce ÚP ČR v Olomouci.

Poptávka je také po uklízečkách, prodavačkách, číšnících a kuchařích.

Únor je podle statistiků měsícem, při kterém dochází buď k mírnému nárůstu, či nepatrnému poklesu nezaměstnanosti.

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji - k 28. únoru 2014

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v únoru 2014

Hromadné propouštění není hlášeno

Pro okres Olomouc platí, že se počet evidovaných uchazečů nepatrně zvýšil a lidí bez práce přibylo i na Přerovsku a Prostějovsku.

Naopak v oblasti Šumperka a Jeseníku došlo k drobnému poklesu nezaměstnaných.

„V oblasti´ha­náckých´ okresů nešlo o žádné zásadní propouštění. Nárůst byl v řádech desítek osob," podotkl Jaroslav Mikšaník.

Ani v březnu úřad práce nepočítá s větším přílivem nových žadatelů o práci. Prozatím není hlášeno ani žádné hromadné propouštění.

Od března by naopak mělo docházet k sezónnímu poklesu počtu uchazečů o zaměstnání.

„Předpokládáme, že i dále v průběhu roku se bude nezaměstnanost snižovat, ale bude se jednat spíše o pravidelné sezónní výkyvy a ne o výraznější pokles způsobený větším náborem lidí," uzavřel Jaroslav Mikšaník.