Na středečním premiérovém zasedání olomouckého zastupitelstva skládali noví či staronoví zastupitelé slib v pořadí podle abecedy.

Až na jednu výjimku: sociální demokrat František Mezihorák přísahal coby nejstarší člen sboru jako první, jeho stranický kolega Filip Žáček si ze všech pětačtyřiceti zvolených zástupců odbyl slavnostní akt kvůli neúprosným zákonům abecedy jako poslední.

Oba politici hájí barvy stejného politického týmu, dělí je však věková propast půl století.

František Mezihorák

Když nyní třiasedmdesátiletý Mezihorák vstupoval po převratu do víru politického dění, aby se později kromě stal dokonce senátorem, nastupoval zřejmě jeho nynější spolustraník do mateřské školy.

Oba se kromě politického světa spojuje i prostředí Univerzity Palackého. Mezihorák má za sebou pozici děkana.

Žáček, který v pomyslném souboji o benjamínka městského sněmu o dva roky „trumfnul“ pětadvacetiletou Kateřinu Šiškovou z TOP 09, studuje na stejné škole práva.

Za vzor má Masaryka

Očekávaný generační střet se však nekoná. Hned na první otázku po svém hlavním politickém vzoru odpovídají oba politici bez váhání shodně.

„Mým vzorem je náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk, kterého si vážím především pro jeho důraz na demokracii a komunikaci s lidmi, kterou považuji za stěžejní,“ odpovídá nejmladší zastupitel Žáček.

„Masaryk je můj celoživotní vzor – a nejen proto, že je to můj krajan. Ani před ním, ani po něm nebylo v naší republice osobnosti tak vysokých morálních kvalit,“ míní Mezihorák.

Ostatně právě tento politik zažil nejzářivější léta své politické kariéry právě až po sedmdesátce.

„Kdyby byl Masaryk posuzován některými dnešními dravci, musel by odejít z politiky v době, kdy vstupoval do nejúžasnější fáze svého života. Stále říkám, že důležitý není věk, ale to, zda je politik schopen výkonně zastávat svůj post. Před nedávnem jsem registroval případ amerického senátora, jehož voličům pranic nevadilo, že je stoletý,“ říká doyen olomoucké politiky.

Podle něj by výhodou vyššího věku mohl být fakt, že hlasu člověka jeho věkové kategorie může být více naslucháno. A v čem spočívá výhoda mládí?

„Například v tom, že člověk má chuť stále se učit a poznávat nové věci. Nevýhodou by naopak mohlo být to, že si my benjamínci musíme ještě mnoha věcmi projít,“ dodává Žáček.