Teplotní rekord pro sobotní den zatím odolal na stanici na Šeráku, pouze vyrovnán byl v Šumperku. Meteorologové ale očekávají, že odpoledne by teploty mohly vzrůst, a to ještě i o několik desetin stupně Celsia.

V Dubicku bylo oproti stávajícímu rekordu z roku 2000 tepleji dokonce o 7,8 stupně Celsia. V Pasece na Olomoucku činila rekordní hodnota z roku 1996 15,5 stupně, v sobotu zde meteorologové naměřili 18,1 stupně Celsia.

V Přerově vystoupal teploměr na 17,5 stupně, rekord z roku 1996 byl o jeden stupeň nižší.

„V Olomouci padl dokonce letitý rekord z roku 1926, kdy bylo naměřeno 14,9 stupně Celsia. Nyní bylo v krajském městě ještě o 2,4 stupně Celsia tepleji,“ řekla ČTK Michaela Valachová z Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Rekordy neodolaly ani v obci Luká na Olomoucku, v Bělotíně na Přerovsku a ve Starém Městě na Šumpersku.

Podle Valachové je na listopad neobvykle vysoká teplota v Česku způsobena prouděním velmi teplého vzduchu od jihozápadu do celé střední Evropy.

„Teploty kolem šesti stupňů nad normálem nejsou rozhodně obvyklé. Ale už noc byla velmi teplá, zaznamenali jsme také v tuto dobu rekordní hodnoty. Ráno tak bylo tepleji než v pátek večer,“ poznamenala pracovnice Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Mnohaleté teplotní rekordy padly na řadě míst České republiky, například i v Praze, Brně, Ostravě-Mošnově, Kroměříži a v Českých Budějovicích.

V Českých Budějovicích naměřili meteorologové pro listopad neobvyklých 19,3 stupně Celsia, v Praze na Karlově 19 stupňů, v pražském Klementinu 17,8 stupně, v Ostravě-Mošnově 17,5 stupně, v Kroměříži 17,3 stupně a v Brně 16,5 stupně Celsia.