Podobné je do s odstupem aut. Bouraček proto přibývá.

Policie ujišťuje, že je v úsecích s omezením častěji a apeluje na šoféry, aby dodržovali pravidla a chovali se ohleduplně.

Omezení potrvá do příští neděle. Ovšem přijdou další.

Ředitelství silnic a dálnic ČR, které na D1 začalo montovat radary na úseky s omezením rychlosti, s instalováním těchto zařízení na R46 nepočítá.

„Do Prostějova jsem tento týden jela třikrát. Pokaždé dopoledne. Na tachometru jsem měla osmdesát a kamion přede mnou mi ujížděl. Pokud to šlo, jeli řidiči mnohem rychleji. Stejně tak to vypadalo v protisměru," popisovala řidička Monika Pospíšilová.

„Hlavně z kamionů mám strach. Jet více než stovkou na dálnici v úseku, kde je doprava svedena do dvou proudů, je hazard se životy ostatních," zlobila se motoristka.

Neohleduplnost a hlavně nedodržování rychlosti mezi Olomoucí a Prostějovem kritizuje i David Koutný.

Po dobu rekonstrukce vozovky se raději přesunul na „starou" silnici vedoucí paralelně s hlavním tahem.

„Nedodržují se odstupy. Jezdit tam mi nepřijde bezpečné. Švagrová v úseku s omezením bourala asi před měsícem kousek před Brnem, kdy do ní vletělo auto z protisměru. Docela mě to probralo. Řidiči jsou neskutečně bezohlední," kritizoval chování části motoristů.

Letos už na osmdesát nehod

Na rychlostní komunikaci R46, v úseku od Olomouce na Prostějov, eviduje policie od počátku roku 77 dopravních nehod – za stejné období loňského roku to bylo 50 bouraček.

Motoristy upozorňuje, že na úseky s omezením v těchto dnech vyráží častěji.

„V úsecích s usměrněním silničního provozu z důvodu oprav komunikací je zvýšen dohled policistů, především dálničního oddělení, a to s ohledem na související omezení rychlosti v daných úsecích," informovala policejní mluvčí Irena Urbánková.

Policisté zároveň apelují na motoristy, aby v těchto místech dbali na pravidla bezpečnosti a plynulosti provozu a řídili se značkami.

„Případně ještě více snížili rychlost jízdy a chovali se ohleduplně," upozornila policejní mluvčí a dodala, aby řidiči nezapomínali na dodržování a využívání pravidla ZIPu před úsekem s usměrněním provozu.

Vyfotí piráta a promítnou SPZ

Na rychle jedoucí motoristy na silnicích nejvyšší priority si chce v úsecích s omezením rychlosti došlápnout i Ředitelství silnic a dálnic ČR, které již začalo montovat speciální radary. Jeden se již objevil na D1 u Ostrovačic.

Zařízení vyfotí řidiče, kteří jedou příliš rychle, a espézetku promítne o na LED displeji nad dálnicí. Přestupky nato zadokumentuje.

Na R 46 však s podobným opatřením ŘSD zatím nepočítá.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o krátkodobou opravu, nesrovnatelně kratší než modernizace D1, tak o použití radaru neuvažujeme," uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Další opravy na podzim

Ředitelství silnice a dálnic ČR od konce července provádí opravu povrchu R46 mezi Olšany u Prostějova a Olomoucí.

„Frézováno je 12 centimetrů živičných vrstev a prováděna je pokládka nových asfaltových vrstev," popisovala důvod omezení na R46. To je plánováno do 23. srpna.

Na dlouho si však řidiči na R46 neoddychnou.

„Plánujeme opravu dilatačního závěru na estakádě v Prostějově. Předpokládaný termín září až říjen. Mezi Olomoucí a Prostějovem bude v letošním roce ještě provedena oprava protihlukové stěny v Prostějově s předpokládaným termínem srpen až listopadu," avizovala mluvčí ŘSD další omezení kvůli potřebným opravám. Další práce probíhají a budou probíhat i ve směru dále na Vyškov.