VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na R46 mění svodidla, rychlost ale hned tak nezvýší

Olomouc – Na silnici R46 z Olomouce do Vyškova, kde se před časem kvůli jejímu žalostnému stavu a zejména tragickým nehodám snížila maximální rychlost na sto kilometrů v hodině, pokračují práce na výměně středových svodidel. Ta jsou příliš nízká a stará třicet let. Nová budou až o půl metru výš.

14.12.2011 5
SDÍLEJ:

Oprava nevyhovujících svodidel na R46 Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Stavebníci od prvního prosincového víkendu dosud vyměnili dva dvoukilometrové úseky starých zábran, které nevyhovují bezpečnostním normám, a to zejména tím, že neplní svou zádržnou funkci.

Řidiči se na hlavní spojnici mezi Olomoucí a jihem Moravy potkávají s částečným omezením v podobě uzavření rychlého jízdního pruhu.

V současnosti se dělníci pohybují opět na dvou úsecích zároveň, a to několik kilometrů za Prostějovem ve směru na Brno a také před Vyškovem.

„Místy jsou svodidla jen 30 cm nad úrovní komunikace, což je naprosto nepřípustné. Jsou stará třicet let. Vyměňujeme jak oboustranná, tak i jednostranná svodidla,“ sdělil Martin Smolka, ředitel Správy Olomouc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Nová svodidla dosáhnou výšky zhruba 80 centimetrů nad komunikací.

Konstrukci zábran tvoří ocelové sloupky, na které se montují takzvané svodnice.

„Sloupky se zarážejí do země ve vzdálenosti po dvou metrech. Staré byly rozmístěny po čtyřech metrech. Na ně jsou pak instalovány dvě svodnice, zatímco na zastaralých je pouze jedna,“ popsal novinky Smolka. Celkově ŘSD vymění 36 kilometrů středových svodidel, za které stát zaplatí 121,5 milionu ko­run.

Příští rok nový asfalt

Během letoška se tři kratší úseky R46 dočkaly nového povrchu.

V příštím roce je připravená rozsáhlá oprava povrchu R46 za 190 milionů korun a v následujícím roce stavební úpravy protihlukové stěny u sídliště Šárka na průjezdu Prostějovem.

„Samostatnou kapitolou je sedm rekonstrukcí mimoúrovňových křižovatek, které rovněž představují bezpečnostní rizika. Budeme budovat připojovací a odbočovací pruhy podle stávajících platných norem a křižovatky doplníme o protihluková opatření,“ zdůraznil Smolka s tím, že návrat vyšší maximální rychlosti bude ještě během na dlouho trať.

#nahled|https://g.denik.cz/43/60/r46_svodidla_13129_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/60/r46_svodidla_13129.jpg|Oprava nevyhovujících svodidel na R46 #

Zůstanou úseky, kde to rychleji nepůjde

„Silnice R46 byla konstruována na návrhovou rychlost 100 kilometrů za hodinu. Tomu odpovídá konstrukce křižovatek, výškové i směrové vedení této trasy. I po opravě havarijního stavu svodidel, opravě povrchů vozovky a postupné přestavbě všech mimoúrovňových křižovatek zůstanou důvody, proč v některých úsecích nemůže být upravena rychlost na 130 kilometrů za hodinu,“ naznačil šéf olomoucké pobočky ŘSD.

„Důvodem je zejména směrové vedení trasy. To znamená příliš krátké poloměry některých zatáček v kombinaci s absencí odstavného pruhu,“ vysvětlil.

#nahled|https://g.denik.cz/43/60/r46_svodidla_131212_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/60/r46_svodidla_131212.jpg|Oprava nevyhovujících svodidel na R46 #

O vrácení „stotřicítky“ bude rozhodovat odborná komise složená ze zástupců ministerstva dopravy a dopravní policie. Hlavním kritériem bude bezpečnost silničního provozu.

Negativní ohlasy motoristů v souvislosti se snížením maximální rychlosti zapojují do diskuze nad problematikou R46 i řadu politiků. „Ihned po opravě havarijního stavu středových svodidel, budu osobně jednat s ministrem dopravy, aby ministerstvo přehodnotilo své rozhodnutí a na bezpečných úsecích zvýšilo nejvyšší povolenou rychlost,“ uvedla poslankyně Dagmar Navrátilová (VV). Vedle ní se do jednání zapojuje i olomoucký hejtman a senátor Martin Tesařík (ČSSD).

Autor: Veronika Kolesárová

14.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Prvňáčci. Ilustrační foto

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ náměstí Svobody ve Šternberku

Vandal čmárající na zeď nákupního centra v Olomouci
1

VIDEO: Poznáte vandala, který počmáral zeď nákupního centra v Olomouci?

Lídr ODS Michal Zácha odpovídal ON-LINE

Bývalý náměstek primátora Přerova, současný předseda kontrolního výboru přerovského zastupitelstva, otec tří dětí, sportovec, trenér fotbalových nadějí v Kozlovicích a nyní i jednička kandidátky občanských demokratů pro říjnové parlamentní volby v Olomouckém kraji.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Rozbořil dva roky po Vidkunu: Jde o válku policajtů, ne o Lazce

Jsou to dva roky, co detektivové tehdejší protimafiánské jednotky (ÚOOZ) provedli rozsáhlý zátah na olomouckém hejtmanství, krajském policejním ředitelství a ve světle kamer hledali důkazní materiál v domě exministra vnitra Ivana Langera.

Vojáky soudí za střelbu na kolegy na Libavé

Čtyři svědkové v pondělí u okresního soudu v Olomouci vypovídali k nehodě, ke které došlo loni při nácviku nočních střeleb vojáků v prostoru Libavé. Během něj došlo k zásahu jednoho z vozidel BVP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení