Opatření ke zvýšení bezpečnosti chodců na křižovatce ulic Jižní a Zolova si vyžádali rodiče společně s vedením školy po dvou dopravních nehodách, které se tam v uplynulém roce staly.

O změnu dopravní situace před Základní školou ve Slavoníně se vedení školy snaží už od léta loňského roku.

Tehdy tam opilý mladý řidič ve vysoké rychlosti přerazil zábradlí a osvětlení, proboural zídku a s autem skončil až v areálu školy.

„Kdyby se to stalo v době, kdy si tam děti hrají, mělo by to fatální následky. To nás všechny vyburcovalo a utvrdilo v přesvědčení, že se s tím musí něco udělat," řekla ředitelka Eva Kaněčková.

Připomněla, že za vyšší bezpečnost chodců před školou bojují mnohem déle.

„Kdysi tam byl přechod, který byl zrušen, protože nevyhovoval normám. Mnoho let trvalo, než se vybudovala nynější podoba s ostrůvkem. Jenže úzký chodník v zatáčce je těsně vedle silnice, kudy chodí děti od autobusu. Proto jsme v petici žádali, aby se v zatáčce instalovalo ohrazení, zpomalovací značky či jiná omezení. Co se dalo, to se udělalo. Ukázalo se však, že ani tato opatření nestačí," pokrčila rameny ředitelka.

V druhé polovině dubna se na stejném místě stala další dopravní nehoda.

Osobní auto tam narazilo do sloupu nasvětlení přechodu pro chodce a skončilo až na chodníku před školou.

Nové zábradlí

Ředitelka pak kontaktovala olomoucký dopravní inspektorát.

„Obrátila se na nás s požadavkem rodičů na úpravy v okolí přechodu. Po prohlídce na místě jsme se dohodli na instalaci zábradlí, které nezhorší rozhled v křižovatce a zároveň zabrání vozidlům vjet až na chodník nebo na místo, kde čekají chodci," řekl Petr Radvanský z olomouckého dopravního inspektorátu.

Nové masivní zábradlí dělí chodník od silnice už dva týdny. Není to ale poslední opatření pro zvýšení bezpečnosti, které se na nebezpečné křižovatce chystá.

Doporučená rychlost 30 kilometrů v hodině se totiž brzy změní na maximální.

Policisté si padesátku vyzkoušeli

Dopravní policisté si sami vyzkoušeli, jaké to je projet křižovatku v místě dělicího ostrůvku padesátikilometrovou rychlostí.

„Došli k názoru, že je třeba rychlost v zúženém místě snížit. Nebezpečná situace tam může nastat i pro méně pozorného nebo nezkušeného řidiče," poznamenala Eva Kaněčková.

V nejbližší době proto dopravní inspektorát požádá Správu silnic Olomouckého kraje o výměnu dopravních značek z „Doporučené rychlosti 30 kilometrů v hodině" na „Nejvyšší povolenou rychlost 30 kilometrů v hodině".

Nový vchod do školy

Škola také během letních měsíců vybuduje nový boční vchod, takže školáci budou přicházet také ve směru z Jižní ulice.

„Děti, které půjdou od autobusové zastávky, přejdou přechod, u kterého bude branka. Do zahájení nového školního roku by mělo být všechno hotové," doplnila ředitelka.

Na bezpečnost žáků ve Slavoníně zatím pravidelně dohlížejí olomoučtí strážníci.

Každý den před začátkem vyučování čekají na autobusové zastávce na děti, které do školy dojíždějí městskou hromadnou dopravou.

„Školáky vždycky zavedeme až do areálu. Dokud jim nezačne výuka, dohlížíme na bezpečnost v okolí přechodu, aby se také opozdilci dostali do školy v pořádku. Je to jediné místo ve městě, kde děti každé ráno převádíme přes nebezpečnou křižovatku, u ostatních škol provádíme běžný dohled," popsal mluvčí městské policie Tomáš Musil.