Lékaři zájemcům natočili EKG, prověřili znaménka, zkontrolovali nitrooční tlak a pomocí speciálního vyšetření, takzvané denzitometrie, se zaměřili i na kosti, zda nejsou ohroženy osteoporózou.

„Nemusím se předem objednávat a během pár hodin vím, jaký je můj zdravotní stav. Přišel jsem hlavně kvůli cholesterolu a cukru a paní doktorka mi bohužel právě oznámila, že jsem ji nepotěšil. Musím na podrobnější prohlídku. Cukr mám dost vysoký. To jsem nečekal, ale jsem rád, že to vím," svěřil se šedesátník z Olomouce, když vycházel z ordinace po závěrečném zhodnocení výsledků prohlídky.

Podle lékařů mají akce jako Den prevence na olomoucké poliklinice velký význam. Přijde totiž řada těch, kteří na prevenci jinak nedbají.

Ve čtvrtek se u některých ambulancí a před odběrovou místností dokonce tvořily fronty. Lékaři během jediného odpoledne odhalili i závažná onemocnění, která vyžadovala okamžitou léčbu.

„Nejde jen o muže s neléčeným diabetem. Zachytili jsme i jiné případy, kdy pacienty pozvali na další vyšetření, ale už předběžně to vypadá tak, že budeme muset zahájit léčbu," uvedla internistka Jarmila Raidová zhruba v polovině akce, kdy do ordinací přicházeli další zájemci o vyšetření.

„ Lidé si tak uvědomí, že na prevenci je zapotřebí klást velký důraz," poznamenala.

Připomněla, že jednou za dva roky má každý nárok na to, aby u praktického lékaře podstoupil komplexní preventivní prohlídku. Bohužel téměř polovina Čechu o tom podle odborníků nemá ani tušení.