„Konečně se tady něco děje,“ komentoval pracovní nasazení Josef Novotný z Plumlova, který včera odpoledne projížděl na kole kolem stavby. Trasa pro techniku začíná za pláží u Valáška.

Přehrada je už několik měsíců vypuštěná a lidé už začali pochybovat, že se bagry do bahna vůbec někdy zakousnou. Je už termín zahájení těžby stanovený?

„Doslechli jsme se, že se bahno začne odvážet už v pondělí,“ krčí rameny dva z dělníků v oranžových montérkách.

Eva Grodová, mluvčí Povodí Moravy, který je investorem odbahnění přehrady, ale tuto informaci popřela.

„Pondělí jako termín zahájení těžby sedimentů z nádrže nemohu potvrdit. Vyčkejte na mou oficiální tiskovou zprávu,“ vzkázala veřejnosti.

Řidič obří tatry, který na pole za Valáškem navážel podloží pro betonové panely, prohodil, že bahno budou nejspíš vyvážet silné automobily vybavené osmi koly.

Od pláže pojedou řidiči náklaďáků směrem na Mostkovice. Pár desítek metrů před začátkem obce odbočí doleva, najedou na vozovku z panelů a dál je bude čekat ještě vápněná cesta přes pole až k silnici na Ohrozim. I tam včera dělníci stavěli betonový nájezd.

K odtěžení sedimentů z téměř sedmdesát hektarů velké plumlovské přehrady bude potřeba asi třicet tisíc jízd.

„Doufám, že tu nebude jen jeden bagr a dvě tatry,“ poškleboval se usedlík Josef Novotný, který si pamatuje, že právě takto bagrovali za socialismu Podhradský rybník.

„Navíc ti dělníci pořád seděli v hospodě. Rybník se tehdy odbahňoval čtyři roky,“ vzpomíná.

Na to, že se budou denně potkávat s desítkami těžkých nákladních automobilů, upozorňují řidiče už teď nové dopravní značky. Na dotčených silnicích omezují rychlost, zakazují předjíždění a varují před nebezpečím.

Termínu napuštění nevěří

S vypouštěním plumlovské přehrady začalo Povodí Moravy v září 2009. Slibovalo tehdy, že na jaře roku 2011 bude opět plná vody.

„Změnu termínu napouštění vodního díla Plumlov v současně době nepředpokládáme,“ ujistila včera mluvčí Povodí Eva Grodová.

Josef Novotný míní, že přehradu naplní maximálně voda z roztátého sněhu.

„Myslím si, že bagrování přes zimu nestihnou a nádrž bude během léta bez vody,“ vyjádřil svůj názor.