„Dopravně preventivní akce ‚Zebra se za tebe nerozhlédne' je zaměřená na bezpečnost nezletilých chodců v silničním provozu," uvedla krajská policejní mluvčí Pavla Štenclová.

Muži v uniformách vyrazí na daná místa hlavně v ranní špičce, kdy děti chodí na výuku, tady zhruba od čtvrt na osm do celé.

Poté budou asistovat odpoledne, kdy žáci školní budovy opouští, tedy v době od půl jedné do půl druhé, případně později.

„Policisté se u přechodů pro chodce budou zaměřovat zejména na nezletilé chodce, na kontrolu dodržování pravidel při přecházení pozemních komunikací a na dodržování obecně platných ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích ze strany řidičů motorových vozidel," vyjmenovala policejní mluvčí s tím, že když bude třeba, tak dopravní situaci usměrní.

Připomněla také zásadní poučku, že chodec nemá na přechodu absolutní přednost.

Děti vzorné, rodiče méně

Například v Olomouci se hned v pondělí soustředila policie za doprovodu BESIP na přechod před Základní a mateřskou školou Svatoplukova v Řepčíně.

„Děti se chovaly jako chodci vzorně," ujistil za BESIP Miroslav Charouz.

Oproti tomu rodiče někdy podle něj nejsou pro děti zrovna vhodným příkladem.

„Mnohdy spěchají, dítě za sebou v podstatě táhnou," vysvětlil Miroslav Charouz a dodal, že minimálně jedna maminka se dostatečně nerozhlédla, než vkročila s dítětem na bílé pruhy.

Během akce, do které se kromě Olomouckého kraje od pondělí do pátku zapojí i všechny ostatní kraje v republice, mohou děti dostat například reflexní přívěsky.

Zebra radí (Policie ČR a BESIP):1. Vozovku přecházej na přehledném místě, pokud je v blízkosti přechod pro chodce, využij ho!
2. Do vozovky smíš vstoupit po předchozím rozhlédnutí. Pravidlo zní: třikrát se rozhlédni, vlevo, vpravo, vlevo a rychle přejdi!
3. Vždy si počínej tak, abys měl s řidičem oční kontakt a řidič měl šanci zastavit vozidlo před přechodem pro chodce!
4. Do vozovky vstupuj, až když vozidla bezpečně zastaví, nikdy nevbíhej před jedoucí vozidla ani cyklisty.