Pro horaly nejsou sněhové vločky v září ničím nevídaným, pamatují chumelenici uprostřed léta.

Na Praděd se ve středu chystá prezident Miloš Zeman. Přiznal, že na nejvyšší hoře Moravy a Slezska před 40 lety lyžoval, ale až na vrcholu nestál.

„Poprosil jsem, aby do mého programu při příležitosti závěrečné tiskové konference byla zařazena i návštěva Pradědu, kde jsem v životě nebyl, i když jsem před 40 lety lyžoval na Ovčárně. Předpokládám, že si doplním místopisné znalosti znalosti,“ vysvětlil prezident Zeman na setkání s představiteli Olomouckého kraje, jak se nejvyšší bod Hrubého Jeseníku s vysílačem s číslem popisným Malá Morávka 38 dostal do programu třídenní návštěvy Olomouckého kraje.

Sníh i v červenci

Pracovníky vysílače a hotelu s restaurací, která je nejvýše položenou restaurací v České republice, ráno nepřekvapil první sníh.

„Chlapi, co dělají na vysílači, pamatují, že zhruba před 20 lety poslední týden v červenci napadlo snad 20 centimetrů sněhu. Do druhého dne nevydržel,“ usmál se Tomáš Hrazdil, provozovatel hotelu pod vysílačem.

Sníh taje. Půda není promrzlá.

"Muselo by se hodně ochladit a ochlazení by muselo trvat aspoň týden, aby se sníh udržel a hned neroztál,“ dodal Hrazdil.

Prezidenta čeká i houbová omáčka 

Prezident Zeman navštíví Praděd ve středu odpoledne.

„Šéfkuchař připravil houbovou omáčku a palačinku s borůvkovým přelivem,“ informovala mluvčí kraje Eva Knajblová.

Pokud bude přát počasí, prezident se bude moci pokochat výhledem na horské vrcholy i jesenická údolí. V noci na středu bude kolem nuly a odpoledne by na vrcholu mohlo být polojasno s teplotami pět až sedm stupňů.