Po nových cestách se lidé letos dostanou také z Olomouce do Křelova nebo z Charvátů do Dubu nad Moravou a dál směrem k tovačovským jezerům.

Příští rok se připojí další obce a postaví kilometry nových stezek. Město Olomouc má přistavět k cestě na Poděbrady úsek přes Řepčín k Moravským železárnám. Plánované stezky jsou součástí Moravské cyklotrasy.

Bezpečná cesta na kole z Olomouce na Poděbrady, které navštěvují stovky lidí, chyběla dlouhá léta.

Ještě letos začne obec Křelov stavět novou stezku podél silnice vedoucí z Řepčína směrem na Horku nad Moravou. Začít by měla za Olomoucí. Cyklisty dovede bezpečně k odbočce na Poděbrady.

„Kromě cesty podél silnice ještě postavíme cyklostezku, která propojí Křelov s Olomoucí, s místní částí Břuchotín a se Skrbení,“ popsal starosta Křelova Jiří Spurný s tím, že příští týden vyhlásí výběrové řízení a v dubnu začnou stavět.

„Loni jsme na stavbu získali přes čtrnáct milionů korun z Evropské unie. Kvůli dotacím musí být cyklostezka hotová do konce listopadu,“ doplnil starosta.

Na sever od Olomouce tak letos vznikne první část okruhu, který příští rok doplní další kilometry nových stezek mezi Řepčínem, Horkou nad Moravou, Skrbení a Křelovem.

Olomouc příští rok postaví cestu z Řepčína

Cyklisté se tak dostanou na Poděbrady bezpečně nejen z Křelova a Olomouce, ale také z Horky nad Moravou. Zároveň jim nové cesta umožní hladký vjezd do Litovelského Pomoraví kolem lovecké chaty.

„Cyklostezka pomůže nejen místním, aby se dostali bezpečně do města, ale také turistům, kteří zamíří do Litovelského Pomoraví. Trasa by měla stát zhruba patnáct až dvacet milionů. V dubnu budeme proto žádat o dotaci z Evropské unie,“ popsala starostka Horky nad Moravou Sylva Stavarčíková.

Podobně se o získání podpory z Bruselu bude snažit i Skrbeň a olomoucká radnice, která má v lokalitě postavit nejkratší úsek.

"Olomoucká část" povede přes Řepčín kolem Moravských železáren, kde se napojí na cyklostezku, kterou tam letos vybuduje obec Křelov.

„Délka je zhruba 1,2 kilometru. Náklady jsou kolem deseti milionů. Dotace by měla tvořit pětasedmdesát procent. Pokud s žádostí o peníze uspějeme, tak bychom začali stavět příští rok a cyklostezka by byla hotová do srpna,“ popsal náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Bezpečně i na jih směrem k Tovačovu

Moravská cyklotrasa pokračuje také směrem na jih. Se stavbou úseku mezi Charváty a Dubem nad Moravou by se mělo začít ještě letos. Obě obce spolupracují a získaly na stavbu peníze z EU.

„Ještě v tomto týdnu vyhlásíme výběrové řízení a v květnu chceme zahájit stavbu. Trasa navede cyklisty směrem k tovačovským jezerům a na druhou stranu na Olomouc,“ popsal starosta Dubu nad Moravou Vítězslav Křesina.

Moravská cyklotrasa má spojit sever Moravy s jihem. Prochází i Olomoucí a v budoucnu by měly úseky cyklostezek protnout celé město. Kolaři by se tak bez potíží dostali ze severu regionu do jeho jižní části.

Moravská cyklotrasa se vine v okolí řeky Moravy a vede z Jeseníku přes Hanušovice a Olomouc do Brna a končí v Mikulově.