Učí se v unikátním centru pro výuku urgentní medicíny a medicíny katastrof, které se zabydlelo v nových prostorách dostavby Teoretických ústavů v Olomouci.

Jedním z vojáků, kteří teď prochází speciálním kurzem, je Michal Kozák. Slouží u vojenského útvaru v Přáslavicích a momentálně se připravuje do zahraniční mise v Afganistánu.

„Je to důležitý kurz proto, abychom v tamních podmínkách mohli zachránit život. V kurzu jsme si vyzkoušeli například zaškrcení končetin, zprůchodnění dýchacích cest nebo třeba zavedení krevní linky. Člověk tady má jedinečnou možnost vidět, jak to v těle vypadá. Učebnice to popisují, ale pokud to vidíte na vlastní oči, je to to nejlepší," řekl voják, který už několik misí absolvoval a na jednu se během roku opět chystá.

Centrum, je podle primáře oddělení urgentní medicíny olomoucké fakultní nemocnice Petra Hubáčka, unikátní v tom, že účastníci kurzů či výuky se seznámí prakticky se všemi život zachraňujícími výkony.

„A to na modelech, ale současně i na lidských tělech pod dohledem anatoma i klinického lékaře," řekl primář a poznamenal, že dříve studenti museli spoléhat jen na teoretické znalosti.

Na preparátech z lidského těla i v prostorách pitevny olomoucké lékařské fakulty pilují v těchto dnech své znalosti také vojáci mířící do Afghánistánu

Dnes, získávají praktické dovednosti nejen na modelech, takzvaných fantomech, ale i na pitevně na lidských tělech.

K dispozici už mají i zkušební plastináty, tedy speciální technikou konzervované části lidských těl.

Lékařská fakulta je navíc jedinou v republice, kde se dovednosti urgentní medicíny vyučují v pátém ročníku, v rámci povinného předmětu.

Soudní pitva, pak cvičení na plastinátech

Spolupráce s Armádou České republiky je podle lékařů přínosná.

Do centra, jehož další pracoviště se nachází v Hranicích v prostorách 71. mechanizovaného praporu, míří zejména vojáci před odjezdem na zahraniční mise v Afghánistánu. Aktuálně speciální kurz navštěvuje dvanáct vojáků, celkem ho pak už absolvovalo šest desítek z nich.

Na preparátech z lidského těla i v prostorách pitevny olomoucké lékařské fakulty pilují v těchto dnech své znalosti také vojáci mířící do Afghánistánu

„Každý voják, který bude na zahraniční operaci, na pozici nezdravotnického personálu, musí projít ještě v České republice školením. Absolvuje kurz první pomoci a potom následuje rozšířený kurz. Vojáci se zúčastní soudní pitvy a pak přejdou do ústavu normální anatomie, kde mohou cvičit a provádět život zachraňující výkony na plastinátech. Je to neskutečná výhoda, doteď jsme používali jen škálu model," uvedl Dušan Cigáník záchranář, 71. mechanizovaného praporu.

„Vojáci získají informace a dovednosti v urgentní medicíně, které mohou využít během misí. Kromě toho se mnozí poprvé setkávají s fenoménem reálné smrti, takže je to i určitá psychologická příprava. Studentům pak předávají informace o tom, jaké to je vykonávat urgentní medicínu pod extrémním tlakem, konzultují navzájem výkony. Spolupráce je tedy prospěšná pro obě strany," doplnila hlavní řešitelka projektu Radka Filipčíková z ústavu normální anatomie.