Ukázku střetu, ve kterém diváci uvidí vítězící Rudou armádu, partyzány i bránící se německé okupanty, si připravil Klub vojenské historie Olomouc.

Akce se uskuteční 8. května ve 12 a v 15 hodin.

„Přítomní budou i očití svědkové, kteří se podělí s diváky o svoje zážitky. V čase mezi ukázkami si mohou příchozí prohlédnout dobovou výzbroj a výstroj. Uskuteční se ale i standardní prohlídky fortu, program zpestří vystoupení mladých hasičů na překážkové dráze," uvedl z radíkovského fortu Jan Bednář.

Poznamenal, že v Radíkově se skutečně bojovalo, Olomouc a okolní vesnice byly osvobozeny od fašistické okupace až na samém konci druhé světové války.

„Němci si od totálně nasazených studentů nechali vykopat zákopy na hřebeni, který se táhne od ZOO na Svatém Kopečku přes takzvanou Vršinu – nejvyšší bod silnice mezi Kopečkem a Radíkovem, až na konec lesa k Lošovu. Při zahájení bojů se vzájemně postřelovali minomety," pokračoval Bednář.

Rudá armáda měla minomety právě v Radíkově, Němci zase v zákopech v lese nad Radíkovem a v Lošově. Boje ukončil přímý útok automatčíků Rudé armády.

Pieta, country i ohňostroj

V Olomouci se lidé ve středu mohou zúčastnit také piety na Ústředním hřbitově od 10 hodin.

„Ve čtvrtek 9. května zveme širokou veřejnost k uctění 68. výročí od konce druhé světové války. V 17 hodin se sejdeme u Základní školy v Hodolanech, na Řezníčkově ulici, kde položíme kytici k pomníku obětem války," uvedl za organizátory Tomáš Labounek.

Nejen v krajském městě si připomínají 8. květen, jako významný den.

„Zveme všechny občany na vzpomínkový akt, který se uskuteční ve 14.30 na Městském hřbitově ve Šternberku za účasti představitelů města, zástupců organizací, politických stran a hnutí," informovala mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

V Lutíně nachystali program ke Dni vítězství už na úterý 7. května. V 19 hodin je naplánované shromáždění u pomníku obětem 2. světové války, účastníci půjdou průvodem na Rybníček, kde zahraje dechová hudba pana Pavlíčka.

„Na 19.30 připadá zapálení vatry na Rybníčku a od 20 do 22 hodin bude hrát country hudba. Ve 21.15 nebe ozáří ohňostroj," doplňují organizátoři z Lutína.

Akce ke Dni osvobození

Šternberk:

středa 8. května, 14.30 na Městském hřbitově ve Šternberku

Fort Radíkov, Olomouc:

středa 8.května ve 12 a v 15 hodin, fort Radíkov

Olomouc:

středa 10 hodin, Ústředním hřbitov Olomouc

Olomouc:

čtvrtek 9. května, Olomouc – Hodolany před ZŠ Řezníčkova, 17 hodin

Lutín:

úterý 7. května, 19.00 shromáždění u pomníku obětem 2. světové války, průvod na Rybníček, 21.15 ohňostroj.