Práce se zdržely kvůli problémům se stavební firmou, která se dostala insolvence a rekonstrukci budovy tak nedokončila a bylo potřeba najít jiného zhotovitele stavby.

„Stavebníci začali pracovat minulý měsíc a skončit by měli v polovině ledna. Musí dodělat hrubé instalace veškerých rozvodů, podlahy, sádrokartony jednotlivých místností, skleněné příčky, výtahovou šachtu, schodiště nebo fasádu," řekla mluvčí projektu Martina Vysloužilová.

Na stavbě se už proinvestovalo zhruba 54 miliony korun, více než polovina této částky ještě zbývá.

„Některé práce předchozí firmy nebyly provedeny kvalitně, proto se musí některé věci v rámci dostavby opravit a předělat. Náklady na rekonstrukci se proto mírně navýšily," řekla stavební specialistka a tajemnice přírodovědecké fakulty Jana Zimová.

Začátkem prosince začne montáž nábytku a instalace větších exponátů.

Práce budou náročné na koordinaci. Na stavbě se budou totiž potkávat jednotlivé profese, a to nejen stavebníci, řemeslníci, technici, ale také tvůrci originálních exponátů.

Koryto řeky i světelná harfa

Martina Vysloužilová doplnila, že během výběrového řízení na nového dodavatele přípravný tým projektu nezahálel.

„Odborníci intenzivně pracovali na jednotlivých exponátech a technickém zázemí muzea a tvořili např. obří model oka, mozku, model čističky odpadních vod a přečerpávací elektrárny, koryto řeky, planetární váhu nebo světelnou harfu," doplnila.

Pevnost poznání se stane prvním centrem popularizace vědy a výzkumu na střední Moravě. Vzniká v rámci operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace 2007–2013.

Veřejnost se do něj poprvé podívá na začátku příštího roku, kdy by měl být zahájen pilotní provoz.