Zatímco černého i hnědého uhlí je zatím dostatek, na palivové dříví už někteří prodejci mají kvůli obrovskému zájmu zákazníků několikatýdenní pořadníky.

Ceny zemního plynu dodávaného společností Severomoravská plynárenská vzrostly od července průměrně o 9,1 procenta. S opětovným zdražením o 10,4 procenta se počítá už od října.

Domácnosti, které využívají plyn k vaření, ohřevu teplé vody a vytápění budou připlácet o přibližně 400 korun měsíčně víc. Lidé na další zvýšení cen reagují s předstihem a řeší přechod na jiná paliva.

„Během minulého týdne se na nás obrátilo několik seniorů z Olomouce. Telefonovali nezávisle na sobě a chtěli poradit, čím teď mají topit, když je plyn tak drahý. Problém je v tom, že starší občané už často mají zdravotní problémy. Nemohou topit jen dřevem či uhlím, protože tuhá paliva pro ně znamenají příliš obtížnou manipulaci. Pomoci jim však v této situaci nemůžeme,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Obavy z konečného účtu za novou topnou sezonu teď řeší také stovky domácností z Olomoucka. Zájem o levnější palivové dříví roste natolik, že někteří dodavatelé už musejí se zákazníky sepisovat pořadníky.

„Zájem je obrovský, na každého se však dostane. Pokud si teď někdo u nás objedná dříví, dočká se ho během dvou až třech týdnů. Největší zájem je o metrová polena tvrdého dřeva. Snažili jsme se předzásobit tak, aby lidé měli dřevo už vyschlé, ale kvůli obrovské poptávce se to nedaří. Odvážejí si proto dříví ještě syrové, které by mělo aspoň rok vysychat,“ uvedl hajný Správy lesů města Olomouce Max Černý.

Letošní vichřice a kalamity se na cenách palivového dříví neprojevily.

„Podstatně levnější je kulatina pro zpracování na pile, tam jsou ceny téměř na polovině. Dřeva na topení je však málo a poptávka je tak velká, že levnější určitě nebude. Za prostorový metr tvrdého dřeva se u nás platí 900 korun, jehličnany jsou za 780 a měkké dřeviny za 650 korun. Sypaná polena o délce třiatřicet centimetrů připravujeme na objednávku, metr zákazníky stojí 1 050 korun,“ upřesnil ředitel Správy lesů města Olomouce Roman Šimek.

Lidé, kteří používají kotle na hnědé nebo černé uhlí zatím mohou být klidnější. Uhlí je na Olomoucku dostatek, objednávky se vyřizují během několika dnů.

„Naši zákazníci obvykle nečekají déle než dva dny. Metrák hnědého uhlí se pohybuje od 316 do 343 korun, stejné množství černého uhlí je za 580 korun. Do automatických kotlů se zásobníkem, které se plní obden se používá drobný ořech v cenách kolem dvou set korun za metrický cent. Moderní kotle na uhlí, které nabízíme už splňují ekologické limity, v ozduší se projevují stejně jako kotle plynové,“ sdělil Květoslav Dohnal, majitel litovelské firmy Testaka nabízející tuhá paliva.

Nové kotle na tuhá paliva si v těchto dnech pořizují i lidé, kteří mají ve svých rodinných domcích zavedený zemní plyn. Přes patnáct tisíc korun do něj investoval také pětapadesátiletý Jan Koudelák z Olomoucka.

„Plynem dům temperujeme v době, kdy jsme v práci. Po večerech a o víkendech už topíme v novém kotli dřevem, pro přitápění využíváme krbová kamna. Poslední dvě zimy sice byly mírné, ale tu předloňskou jsme za plyn dopláceli přes sedmnáct tisíc. S každým zdražením plynu se v naší obci bohužel stále více domácností vrací k topení uhlím, kaly a odpadky. Často večer nemůžeme ani otevřít okna a pořádně vyvětrat,“ vzpomněl Koudelák.

Až do konce letošního roku mohou od Státního fondu živontího prostředí získat dotaci domácnosti, které nahradí kotel nebo kamna na tuhá paliva moderním kotlem na biomasu, tepelným čerpadlem nebo solárním systémem. Podrobnosti jsou k dispozici na www.sfzp.cz.

Ministerstvo životního prostředí nyní připravuje nový dotační systém i pro domácnosti, které dál chtějí topit tuhými palivy.

„V současnosti již existují moderní kotle, kde je možné spalovat pevná paliva a současně splňovat přísné emisní limity. Jejich pořizovací cena ovšem není nízká. Systémem dotací proto chceme podpořit obměnu neekologických kotlů za nové, nízkoemisní,“ řekla Michaela Dočekalová z tiskového odboru ministerstva životního prostředí.